Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak vrátit vodu do krajiny

| autor: Hana Tomášková0

common-reed-3161992_640
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V 19. století začali lidé s odvodňováním krajiny. Panoval názor, že vody je dostatek a krajinu je třeba vysoušet. Sucho a lokální nedostatek vody tlačí v současné době populaci k nápravným opatřením vedoucím k zadržování vody v krajině.

Co má vliv na odvodňování krajiny

  • Meliorace polí
  • Úpravy říčních koryt – narovnávání toků, betonování, odvodnění prameniště v horních částech toků
  • Výsadba monokulturních lesů
  • Velké lány polí bez stínění
  • Úbytek lesů a zeleně na úkor rozsáhlé zástavby nezasákavých povrchů ve městech
  • Odvádění srážkové vody do kanalizace

Jak vrátit vodu do krajiny?

Obnova přirozených koryt toků

Obnova přirozených koryt vodních toků a meandrů napomůže zpomalení rychlosti toku vody a dokáže přirozeně regulovat erozi půdy a zadržování vody v krajině.

Vodní plochy s přirozeným rozlivem

K zavodnění krajiny přispěje naplnění niv, obnova starých či realizace nových tůní a rybníčků nebo revitalizace mokřadů apod. Je třeba zajistit, aby se voda mohla přirozeně rozlévat (louky apod.) Tak může fungovat přirozená zásobárna vody pro krajinu.

Zasakovací prvky

Vodu v krajině můžeme zadržet vybudováním zasakovacích prvků, které jsou naplněny kamenivem. Voda se zde zadrží a vsákne (pomáhají zadržet vodu v krajině při záplavových deštích).

Lepší hospodaření se srážkovou vodou

Ve městech je třeba obnovit zasakovací plochy a zaměřit se zejména na hospodaření se srážkovou vodou. Není možné, aby dešťová voda bez užitku odtékala do kanálů.

Výsadba stromů

Také je důležité zajistit větší prostor pro zeleň. Zejména ovocné stromy dokáží zadržet v půdě více vody a působit tak proti jejímu vysoušení. Nicméně využít lze i plochy trávníků, parků či zelených střech.

Šetrná péče o zemědělskou půdu

Je třeba revitalizovat zemědělskou krajinu. Šetrně zacházet s půdou a přispívat k jejímu obohacení organickou složkou. Taková půda dokáže pojmout výrazně větší objem vody.

Dále se nabízí například obnova remízků a stromů, které rozdělí obrovské lány polí. To pomáhá zadržovat vodu a působí preventivně proti vysoušení půdy.

Klimatické změny a promyšlené územní plánování

Nepřirozeně upravená krajina s narovnanými toky bez vodních ploch nedokáže odolávat suchu ani vsáknout srážkovou vodu přívalových dešťů. Rozrůstající se betonová zástavba zadržuje teplo, ale voda odtéká nevyužita.

Plánování investic ve městech a obcích by mělo zohlednit také nutnost obnovit zadržování vody v krajině. Dříve či později stejně sucho a nedostatek vody realizaci těchto opatření vynutí.

Dotace

Operační program Životní prostředí poskytne téměř 10 miliard Kč na zadržování vody v krajině. Podpora se bude týkat opatření ve volné krajině, městech a obcích, ale také projektů, které pomohou zachytávat vodu v zastavěných územích a chránit lidská sídla před povodněmi. Půjde například o obnovu a zakládání tůní, mokřadů a malých vodních nádrží, obnovu přírodního charakteru potoků a říček a budování ploch, kde se může rozlévat povodňová vlna.

Čerpat lze i peníze na nákup pozemků v okolí vodních toků. Obce tak mohou zajistit odstranění starých zařízení, která původně sloužila k odvodňování krajiny.

Dále mohou obce žádat dotace na zadržování dešťové vody a její využívání například pro zalévání parků nebo jiné veřejné zeleně nebo na budování zelených střech.

Přečtěte si také:

Podmínky standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy v novém období SZP

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ