Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak ušetřit za teplo a teplou vodu

| autor: Hana Tomášková0

Jak ušetřit za teplo a teplou vodu

Regulace teploty v jednotlivých místnostech

Není třeba vytápět všechny místnosti stejně. Doporučené vnitřní výpočtové teploty určuje norma ČSN EN 12831 a doporučenou relativní vlhkost vzduchu norma ČSN 06 0210.

V obývacím pokoji je vnitřní výpočtová teplota dle těchto norem 20 °C a vlhkost 60 %. Tytéž hodnoty jsou uvedeny i u ložnice, jídelny, jídelny s kuchyňským koutem, pracovny, dětského pokoje, kuchyně a klozetů. U koupelen jsou hodnoty 24 °C a 90 % relativní vlhkost vzduchu. Předsíně, chodby a další vedlejší místnosti mají mít teplotu 15 °C a vlhkost 60 %. Vytápěná schodiště pak 10 °C a 60 %.

Obecně platí, že v noci by měly být teploty v ložnici nižší (17 – 18 °C). Je to vhodné nejen pro šetření energií, ale i pro pohodlnější a zdravější spaní. Také v kuchyni můžeme termostat otočit směrem dolů, protože platí, že teplo, které se uvolní při vaření, nám místnost prohřeje.

Dalším opomíjeným faktorem je snižování teploty v domácnosti v době, kdy se tam nikdo nepohybuje. V tomto období stačí mít nastavenou teplotu na 16 – 17 °C a po návratu domů ji opět zvýšit.

Pokud odjíždíme na delší dobu, snížíme v domě teplotu na 15 – 16 °C. Každý ušetřený stupeň na vytápění znamená 4 až 6 % spotřeby.

Termostat, ventily a hlavice na regulaci teploty

Zvolenou teplotu v konkrétní místnosti vám pomůže udržovat termostatický ventil a hlavice (přesnost na 1 °C). Ventily reagují na změnu teploty a buď sníží přívod vody do radiátoru nebo naopak. Dokáží tím ušetřit 5 – 10 % tepla.

Další pomůckou, která šetří energii, je pokojový termostat s časovým spínačem.

Ekvitermní regulace teploty

Ekvitermní regulace teploty v místnosti spočívá v nastavení teploty topné vody (regulací zdroje tepla) na základě venkovní teploty. Při nižší venkovní teplotě je požadována vyšší teplota dodávané topné vody, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami místnosti a teplota místnosti tak zůstala konstantní. Nejčastěji se prodává jako součást kotle.

Ať vám zbytečně neutíká teplo

Dbejte, abyste nenechávali zbytečně otevřené dveře, zvláště pokud se teploty v místnostech liší. Zaměřte se na těsnění oken a dveří, zde často zbytečně uniká teplo kvůli zpuchřelému nebo chybějícímu těsnění.

Použijte vyšší práh, pokud je to možné nebo si kupte těsnění spodní části dveří – dá se pořídit velmi dekorativní kousek a uděláte radost i dětem.

Nepoužívejte závěsy a záclony, které byste měli před topením. Prádlo věšte na sušák, nedávejte ho na radiátor. Pravidelně otírejte z topení prach. Pořiďte si speciální folii, která odráží teplo z radiátorů od zdi do místnosti a tepelně izolační fólie do oken .

Správné větrání

Velmi důležité je i správné větrání. To vám může pomoci i s častým problémem plastových oken, s rosením. Nedoporučujeme větrat ventilačkou. U ventilačky je totiž nedostatečný přísun chladného vzduchu z důvodu uzavřené spodní části okna a teplý vzduch nemá kam předávat teplo. Navíc nevznikne vertikální tepelné proudění, které vzduch lépe mísí.

Větrat bychom měli zcela otevřeným oknem a uzavřít po dobu větrání topení. Efektivní a rychlé je také větrání průvanem mezi protilehlými okny. V zimě větráme 4 – 6 minut, na jaře a podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě necháme otevřeno klidně 30 minut. Větrat bychom měli jednou za dvě až tři hodiny. Jakmile zavřeme okna, zapneme znovu topení a nemusíme se bát zimy. Vzduch se následně rychle ohřeje od teplých konstrukcí domu.

Pokud správně větráte, šetříte energie a předejdete rosení oken nebo vlhnutí zdiva v okolí okna a tím i případné tvorbě plísní. Dostatečné větrání je dvojnásob důležité v koupelně, ložnici nebo v kuchyni, kde má vzduch nejvyšší vlhkost.Kotel, správný výběr a naprogramování

V první řadě je třeba zvážit výměnu staršího kotle za úspornější. Dále je nutné vhodně naprogramovat zapínání a vypínání kotle, a tak správně regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Při udržování stálé teploty není v jednotlivých místnostech přetopeno, kotel pracuje na nižší výkon, a vás tak stojí topení méně peněz.

Zateplení, výměna oken, rekuperace tepla

V případě větších investic je vhodné se zaměřit na zateplení fasády, zateplení stropu a střechy domu, odizolování základů, výměnu oken a případně rekuperaci tepla, pokud stavba bude po rekonstrukci dostatečně těsná,

Zateplení domu společně s novými kvalitními okny s dobrými izolačními vlastnostmi ušetří až polovinu nákladů na vytápění.

Kontrola kotle, odvzdušnění radiátorů, vyčištění komínu

Kotel, komín a vůbec celou topnou sestavu je třeba pravidelně kontrolovat a čistit. Před zahájením topné sezony je nutné provést celkovou kontrolu, odvzdušnit topná tělesa a případně doplnit topnou náplň.

Jak snížit náklady vydané za spotřebu teplé vody

V bytovém nebo panelovém domě tvoří teplá voda asi 21 % z celkové spotřeby energie, v běžném rodinném domě je to asi 18 %.

Ušetřit na spotřebě teplé vody můžeme instalací perlátorů u výtokových míst, namontováním úsporných sprchových hlavic či pákových baterií.

Mezi další způsoby, jak omezit náklady na teplou vodu, patří kontrola vlastní spotřeby teplé vody. Například preferovat sprchování (sprchu pouštět jen v případě potřeby, nenechat téct vodu neustále – tj. vypínat vodu, když používáme mýdlo nebo šampon, použití stopventilů a úsporných hlavic), hlídat, zda nekapou kohoutky, nemít puštěnou vodu po celou dobu mytí zubů apod.

Pokud chceme ušetřit, měli bychom mýt nádobí ideálně v myčce, která ušetří až 60 % vody v porovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou. Pokud nemáme myčku, je vhodné napustit si dřez, kde umyjeme nádobí a v rychlosti ho pak opláchnout pod tekoucí vodou.

Pokud musíte odpouštět vodu, než začne téct teplá, vyplatí se vodu odchytávat a pak ji dále požít na čištění domácnosti, splachování apod. (V tomto případě se ale více vyplatí koupit si termostatickou baterii.)

Hlídat bychom ale měli i spotřebu studené vody

Vyplatí se pořídit si toaletu s dvojím splachováním, rozdíl je 3 l a 6 l vody. Je také třeba kontrolovat, zda WC neprotéká.

Pokud perete, využívejte u pračky programy vhodné na konkrétní prádlo, můžete tak ušetřit vodu i elektřinu.

Dále si můžete pořídit nádobu na zachycování dešťové vody a tu pak využívat pro splachování nebo zalévání květin.

Stejně jako u teplé vody platí, používat vodu s rozmyslem tak, abychom s ní zbytečně neplýtvali.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ