Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak ušetřit za teplo a teplou vodu

| autor: Hana Tomášková0

Jak ušetřit za teplo a teplou vodu

Regulace teploty v jednotlivých místnostech

Není třeba vytápět všechny místnosti stejně. Doporučené vnitřní výpočtové teploty určuje norma ČSN EN 12831 a doporučenou relativní vlhkost vzduchu norma ČSN 06 0210.

V obývacím pokoji je vnitřní výpočtová teplota dle těchto norem 20 °C a vlhkost 60 %. Tytéž hodnoty jsou uvedeny i u ložnice, jídelny, jídelny s kuchyňským koutem, pracovny, dětského pokoje, kuchyně a klozetů. U koupelen jsou hodnoty 24 °C a 90 % relativní vlhkost vzduchu. Předsíně, chodby a další vedlejší místnosti mají mít teplotu 15 °C a vlhkost 60 %. Vytápěná schodiště pak 10 °C a 60 %.

Obecně platí, že v noci by měly být teploty v ložnici nižší (17 – 18 °C). Je to vhodné nejen pro šetření energií, ale i pro pohodlnější a zdravější spaní. Také v kuchyni můžeme termostat otočit směrem dolů, protože platí, že teplo, které se uvolní při vaření, nám místnost prohřeje.

Dalším opomíjeným faktorem je snižování teploty v domácnosti v době, kdy se tam nikdo nepohybuje. V tomto období stačí mít nastavenou teplotu na 16 – 17 °C a po návratu domů ji opět zvýšit.

Pokud odjíždíme na delší dobu, snížíme v domě teplotu na 15 – 16 °C. Každý ušetřený stupeň na vytápění znamená 4 až 6 % spotřeby.

Termostat, ventily a hlavice na regulaci teploty

Zvolenou teplotu v konkrétní místnosti vám pomůže udržovat termostatický ventil a hlavice (přesnost na 1 °C). Ventily reagují na změnu teploty a buď sníží přívod vody do radiátoru nebo naopak. Dokáží tím ušetřit 5 – 10 % tepla.

Další pomůckou, která šetří energii, je pokojový termostat s časovým spínačem.

Ekvitermní regulace teploty

Ekvitermní regulace teploty v místnosti spočívá v nastavení teploty topné vody (regulací zdroje tepla) na základě venkovní teploty. Při nižší venkovní teplotě je požadována vyšší teplota dodávané topné vody, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami místnosti a teplota místnosti tak zůstala konstantní. Nejčastěji se prodává jako součást kotle.

Ať vám zbytečně neutíká teplo

Dbejte, abyste nenechávali zbytečně otevřené dveře, zvláště pokud se teploty v místnostech liší. Zaměřte se na těsnění oken a dveří, zde často zbytečně uniká teplo kvůli zpuchřelému nebo chybějícímu těsnění.

Použijte vyšší práh, pokud je to možné nebo si kupte těsnění spodní části dveří – dá se pořídit velmi dekorativní kousek a uděláte radost i dětem.

Nepoužívejte závěsy a záclony, které byste měli před topením. Prádlo věšte na sušák, nedávejte ho na radiátor. Pravidelně otírejte z topení prach. Pořiďte si speciální folii, která odráží teplo z radiátorů od zdi do místnosti a tepelně izolační fólie do oken .

Správné větrání

Velmi důležité je i správné větrání. To vám může pomoci i s častým problémem plastových oken, s rosením. Nedoporučujeme větrat ventilačkou. U ventilačky je totiž nedostatečný přísun chladného vzduchu z důvodu uzavřené spodní části okna a teplý vzduch nemá kam předávat teplo. Navíc nevznikne vertikální tepelné proudění, které vzduch lépe mísí.

Větrat bychom měli zcela otevřeným oknem a uzavřít po dobu větrání topení. Efektivní a rychlé je také větrání průvanem mezi protilehlými okny. V zimě větráme 4 – 6 minut, na jaře a podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě necháme otevřeno klidně 30 minut. Větrat bychom měli jednou za dvě až tři hodiny. Jakmile zavřeme okna, zapneme znovu topení a nemusíme se bát zimy. Vzduch se následně rychle ohřeje od teplých konstrukcí domu.

Pokud správně větráte, šetříte energie a předejdete rosení oken nebo vlhnutí zdiva v okolí okna a tím i případné tvorbě plísní. Dostatečné větrání je dvojnásob důležité v koupelně, ložnici nebo v kuchyni, kde má vzduch nejvyšší vlhkost.



Kotel, správný výběr a naprogramování

V první řadě je třeba zvážit výměnu staršího kotle za úspornější. Dále je nutné vhodně naprogramovat zapínání a vypínání kotle, a tak správně regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Při udržování stálé teploty není v jednotlivých místnostech přetopeno, kotel pracuje na nižší výkon, a vás tak stojí topení méně peněz.

Zateplení, výměna oken, rekuperace tepla

V případě větších investic je vhodné se zaměřit na zateplení fasády, zateplení stropu a střechy domu, odizolování základů, výměnu oken a případně rekuperaci tepla, pokud stavba bude po rekonstrukci dostatečně těsná,

Zateplení domu společně s novými kvalitními okny s dobrými izolačními vlastnostmi ušetří až polovinu nákladů na vytápění.

Kontrola kotle, odvzdušnění radiátorů, vyčištění komínu

Kotel, komín a vůbec celou topnou sestavu je třeba pravidelně kontrolovat a čistit. Před zahájením topné sezony je nutné provést celkovou kontrolu, odvzdušnit topná tělesa a případně doplnit topnou náplň.

Jak snížit náklady vydané za spotřebu teplé vody

V bytovém nebo panelovém domě tvoří teplá voda asi 21 % z celkové spotřeby energie, v běžném rodinném domě je to asi 18 %.

Ušetřit na spotřebě teplé vody můžeme instalací perlátorů u výtokových míst, namontováním úsporných sprchových hlavic či pákových baterií.

Mezi další způsoby, jak omezit náklady na teplou vodu, patří kontrola vlastní spotřeby teplé vody. Například preferovat sprchování (sprchu pouštět jen v případě potřeby, nenechat téct vodu neustále – tj. vypínat vodu, když používáme mýdlo nebo šampon, použití stopventilů a úsporných hlavic), hlídat, zda nekapou kohoutky, nemít puštěnou vodu po celou dobu mytí zubů apod.

Pokud chceme ušetřit, měli bychom mýt nádobí ideálně v myčce, která ušetří až 60 % vody v porovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou. Pokud nemáme myčku, je vhodné napustit si dřez, kde umyjeme nádobí a v rychlosti ho pak opláchnout pod tekoucí vodou.

Pokud musíte odpouštět vodu, než začne téct teplá, vyplatí se vodu odchytávat a pak ji dále požít na čištění domácnosti, splachování apod. (V tomto případě se ale více vyplatí koupit si termostatickou baterii.)

Hlídat bychom ale měli i spotřebu studené vody

Vyplatí se pořídit si toaletu s dvojím splachováním, rozdíl je 3 l a 6 l vody. Je také třeba kontrolovat, zda WC neprotéká.

Pokud perete, využívejte u pračky programy vhodné na konkrétní prádlo, můžete tak ušetřit vodu i elektřinu.

Dále si můžete pořídit nádobu na zachycování dešťové vody a tu pak využívat pro splachování nebo zalévání květin.

Stejně jako u teplé vody platí, používat vodu s rozmyslem tak, abychom s ní zbytečně neplýtvali.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj