Jak řešit nárůst SKO v zimě, kdy je nutné ukládat popel z lokálních topenišť?

| autor: Pavel Mohrmann| zdroj: Průmyslová ekologie0

popel

Města a obce se snaží občany motivovat ke třídění. Mají na to různé nástroje a jedním z nich je snižování četnosti svozu směsného komunálního odpadu (SKO). Především v menších obcích zaznamenávají občané v zimním období nárůst množství SKO, především z popela z lokálních topenišť.

Četnost svozu, která občanům stačí v letním období, nebo spíše mimo topnou sezonu, nemusí v zimním období stačit. Lokální topeniště generují nezanedbatelné množství popela, což je odpad navíc. Ten musí občan někam ukládat.

Jak mohou tento „zimní“ problém řešit obce a co z pohledu občana musí obec udělat, pokud občanovi nestačí kapacita nádoby a četnost svozu?

Petr Šulc, sfe consulting, s.r.o.:

Záleží na tom, jaký poplatek je v obci zavedený. Pokud jde o kapitační poplatek, musí obec převzít veškerý odpad dle §59 (1) zákona o odpadech:

Obec je povinna přebrat veškerý komunální odpad vznikající na jejím území při činnosti nepodnikajících fyzických osob.“

Pokud obec zavedla poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci na základě kapacity soustřeďovacích prostředků podle zákona o místních poplatcích, je povinna přebírat směsný komunální odpad vznikající na jejím území při činnosti nepodnikajících fyzických osob v množství odpovídajícím kapacitě soustřeďovacích prostředků.

Pavel Drahovzal, starosta obce Velký Osek a místopředseda SMO ČR:

Toto jsou celkem známé případy. Lidé topí tuhými palivy v zimním období a nemají pak dostatečnou kapacitu na odkládání popela. Pokud jde o popel ze dřeva, tak ten je biologického původu a lze ho odevzdávat do svozu bioodpadu, pokud jej má obec zachován i přes zimu např ve 14denních cyklech.

Pokud jde o jiný popel, například z briket či uhlí, tak příslušným domácnostem na jejich žádost obec poskytne další „zvláštní nádobu – popelnici s označeným např. sněhové vločky“, která značí, že se do této popelnice odkládá pouze popel z topení tuhými palivy. Tento způsob „popelnice se sněhovou vločkou“ máme zaveden v obci u nás a sváží se ve 14denním cyklu spolu s popelnicemi na směsný odpad po dobu zimní, topné sezony, konkrétně od 1. 11. do 31. 3.