Jak probíhala konference Enviromanagement 2021

| autor: Hana Tomášková0

enviromanagement0 (2).jpg
zdroj: NMC

Ve dnech 4. až 5. října se u Štrbského plesa konal 11. ročník mezinárodní konference Enviromanagement. Tentokrát byla hlavním tématem odpadová infrastruktura. O své zkušenosti se podělila řada odborníků ze Slovenska i ze zahraničí.

Během prvního dne si účastníci konference vyslechli zkušenosti kolegů z Rakouska, Belgie, Polska, Německa, České republiky i z domácího Slovenska. Řešila se problematika represí v odpadovém hospodářství, infrastruktury pro biologické zpracování odpadu a pro tříděný sběr, provozování zařízení na zpracování odpadu, dosažení cílů EU, možností recyklace, evidence odpadů či zavádění door to door systémů sběru odpadu.

enviromanagement.jpeg

Svými prezentacemi přispěli:

• Martin Steiner – Solid Waste Infrastructure
  • Lucia Semančínová – Represie v odpadovom hospodárstve
  • Aurel Lübke – Biologic Treatment Infrastructure In An Austrian Province
  • Martin Smit – Advanced Waste Treatment Infrastructure – Strategy, Activities, Asset Development
  • Christian Ehrengruber – Separate Collection Infrastructure In An Austrian Province
  • Anna Sapota – Tomra And Its Perspective on Circular Economy
  • Mária Podlesná – Infraštruktúra triedeného zberu v systéme rozšírenej zodpovednosti výrobcov
  • Marián Kobolka – Aké výzvy prináša stabilizácia biologickej zložky zmesového komunálneho odpadu?Ako sa s nimi vysporiadať?
  • Matthias Ottersbőck – Wien Waste Wise 2.0: Vienna´s New Master Plan To Achieve The New EU Targets
  • Peter Hoffmeyer – Less Waste, Less Landfill, More Recycling
  • Miroslav Jakuš – Digitalizace evidence odpadů – příklady dobré praxe
  • Petr Havelka – Množství produkovaných odpadů v ČR a potřebné kapacity ke splnění cílů EU
  • Mariusz Rajca – 55 % Of Municipal Waste For Recycling In 2025: What Is Necessary To Achieve It? The Contribution Of Automated Sorting Systems To The Achievement Of The New Eu Goals.
  • Tomáš Hlavenka – Zkušenosti se zaváděním a provozem PAYT a door to door systémů
enviromanagement1.jpg
enviromanagement_seprace (3).jpg

Po přednáškách následovala diskuse, kde se detailněji řešily například otázky obalů či legislativní změny. Zajímavé byly i podněty z publika nebo porovnání praxe v jednotlivých zemí.

enviromanagement3.jpg

Po náročném dni plném informací přišlo večerní posezení ve stylové kolibě s hudebním doprovodem. Stvrdila se zde pokračující spolupráce, byla uzavřena nová přátelství a rozvinuly se další diskuse nejen o možnostech likvidace odpadu.

Odborné prezentace pokračovaly druhým dnem tématy jako například digitalizace správy odpadů, třídění odpadů s využitím umělé inteligence, digitální odpadové tržiště či energetické využití odpadů v ZEVO.

enviromanagement23.jpg

Představili se následující odborníci:

• Tomáš Vincze – Digitalizácia správy odpadov: Ako využiť technológie na efektívnejšie riadenie odpadov a zavedenie spravodlivých poplatkov
  • André Bucher -State Of The Art Sorting With AL (Artificial Intelligence)
  • Roman Gdovjak – Revolúcia v odpadovom hospodárstve: Digitálne odpadové trhovisko
  • Jarno Stet – Ako neplytvať energiou zo zariadení na energetické využitie odpadov (ZEVO): Prekonávanie problémov týkajúcich sa energetickej infraštruktúry ZEVO

Konference Enviromanagement 2021 velmi úspěšně navázala na předchozí roky a rozvinula možnosti další spolupráce a výměny zkušeností mezi účastníky. Nezbývá než se těšit, co přinese další ročník této velmi přínosné konference.

V pořadí již 12. ročník konference Enviromanagement 2022 se uskuteční 3.- 4. 10. 2022 opět v Hotelu Patria na Štrbském Plesu.

enviromanagement_Patria.jpg