Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak na správné používání podzemních kontejnerů? Pomůže SRNa

| autor: Hana Tomášková| zdroj: SAKO Brno0

kontejnery22.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Podzemní kontejnery na tříděný odpad zajišťují atraktivnější vzhled stanovišť na tříděné odpady. Proto, aby občané i města mohla plně profitovat z jejich provozu, je důležité znát správný způsob používání tohoto typu sběrných nádob.

Se zdánlivě přeplněnými kontejnery se potýká řada měst. Na vině však bývá spíše špatně uložený vytříděný odpad, kterým občané ucpou vhazovací otvor nebo jím zablokují vhazovací šachtu. Samotný kontejner se totiž skládá ze dvou částí: nadzemní vhazovací šachty a podzemní sběrné nádoby. Šachta je z hygienických a bezpečnostních důvodů užší, a proto odpad mnohdy uvízne už v ní.

Objem podzemních kontejnerů je mnohem větší než je tomu u běžných kontejnerů. Například v Brně umístila společnost SAKO Brno již 27 podzemních kontejnerů. Jejich objem je 3000 litrů, což je třikrát více než mají nadzemní kontejnery na kolečkách.

Jak připravit odpad do podzemních kontejnerů?

Vzhledem k menšímu vhazovacímu otvoru v kontejnerech je nutné zmenšit rozměry odpadu již předem. Krabice a papír je třeba natrhat na menší kousky, PET láhve sešlapat a vhazovat jednotlivě. Důležité je také, aby se občané nepokoušeli protlačit plné tašky roztříděného odpadu do vhazovací šachty, v tomto případě je téměř jisté, že se ucpe. Většina kontejnerů bývá častěji ucpaná než doopravdy naplněná. Někdy stačí pokusit se šachtu prošťouchnout a je možné pokračovat v třídění.

V zásadě se stačí řídit jednoduchou pomůckou: Sešlapat, Roztrhat, Neucpat – zkráceně SRNa.

Meva_podzemníKon_banner.png

Jaké výhody podzemní a polopodzemní kontejnery mají?

Velkou předností je jejich velký objem (až pět metrů krychlových), což znamená snížení počtu nádob na odpad a zároveň i menší frekvenci svozů odpadů. Jejich využitím se zvýší objem sběrných míst, lze ušetřit mnoho místa a zlepšit vzhled stanovišť pro sběr a separaci odpadů.

Ve Znojmě vidí jako největší výhodu tohoto systému jak pro občany, tak pro město v absenci nádob na odpady. Občanům tak odpadá starost o nádobu - přemisťování v den svozu, pro město je výhoda v tom, že nádoby v den svozu nepřekáží na chodnících a nehyzdí historické centrum.

Podzemní kontejnery v centru mají také v Olomouci. Historické jádro města Olomouce je vyhlášeno městskou památkovou rezervací (MPR). Podzemní kontejnery jsou konstruovány tak, že celý objem je zapuštěn v zemi a na povrchu je pouze šachta s vhozem. V Olomouci to byla jediná možnost, jak zřídit v památkové rezervaci veřejné stanoviště na tříděný odpad.

Monitoring odpadů

Podzemní kontejnery je možné osadit senzory, které dokáží zajistit online sledování naplněnosti kontejnerů. Mimo to lze získat i další údaje, jako například data o počtu výsypů, zaznamenání hmotnosti odpadu v nádobě, detekci nebezpečného odpadu v nádobě apod.

Více se o monitoringu odpadů dozvíte v našem článku Projekt Když se s odpady nakládá dobře: Monitoring odpadů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert