Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jádro je třeba rozvíjet. V Praze se konalo Evropské jaderné fórum

| autor: MPO0

Jádro je třeba rozvíjet. V Praze se konalo Evropské jaderné fórum

V úvodním panelu zasedli premiér Andrej Babiš, premiér Slovenské republiky Peter Pellegrini, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, slovenský ministr hospodářství Peter Žiga, rumunský ministr energetiky Anton Anton a generální ředitelé energetických agentur OECD William Magwood a Fatih Birol. Hlavními tématy letošního ENEF byl význam jaderné energetiky v rámci dlouhodobé strategie snižování emisí skleníkových plynů a také podmínky pro dlouhodobý provoz jaderných elektráren v Evropě.

Úterní jednání ENEF zahájili premiéři ČR a SR, kteří vyzdvihli nutnost i nadále rozvíjet jadernou energetiku v našich zemích a v Evropě, a to jak s ohledem na snižování emisí CO2, tak zajištění energetické bezpečnosti. Premiér Andrej Babiš potvrdil závazek vlády k využívání a rozvoji jaderné energetiky do budoucna, zároveň ale neopomněl zmínit složitost těchto projektů: „My jsme takový proces zahájili a já stále věřím, že se nám podaří projekt realizovat hladce. Zatím tomu všechno nasvědčuje. Jen je třeba, aby si každý, kdo se na tomto projektu podílí, uvědomil, že musí vydat maximum, a že nestačí dělat jen svou práci. Všichni musíme zabrat a vnímat to jako prioritu. Jinak to nepůjde,“ uvedl premiér Babiš.

Slovenský premiér Peter Pellegrini ve svém projevu hovořil o společném postoji české a slovenské vlády k jaderné energetice jako pilíři energetické bezpečnosti státu. Dále vyzdvihl roli jaderné energetiky v dlouhodobé strategii na snižování emisí CO2, odmítl aktuální návrhy na revizi Smlouvy o Euratom a informoval o finální fázi výstavby jaderné elektrárny Mochovce.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček mimo jiné připomněl, že snaha o snižování emisí CO2 je naší společnou úlohou, zdůraznil však, že každá členská země má svobodnou volbu při výběru nástrojů k jeho dosažení. ČR se ve Státní energetické koncepci přihlásila k postupnému ústupu od spalování uhlí, které má primárně nahradit právě jaderná energetika jako bezemisní, stabilní a bezpečný zdroj. “Vláda ČR považuje jadernou energetiku za velmi významný zdroj v procesu dekarbonizace, a to nejen výroby elektřiny, ale i využití potenciálu v sektoru teplárenství. Jedná o zdroj, na kterém stojí naše energetická bezpečnost. Proto vítám i explicitní zmínku o její roli v sdělení Evropské komise k dlouhodobé strategii snižování emisí v EU do roku 2050. Pevně věřím, že v dalších jednáních a diskuzích se role jaderné energetiky nevytratí a že tyto diskuze budou vedeny na základě principu technologické neutrality,“ uvedl ministr Havlíček. Ve svém vystoupení i při jednání se zástupci EK ministr Havlíček vyzdvihl význam ENEF, které považuje za jedinečnou a velmi užitečnou platformu pro diskusi o roli a budoucnosti rozvoje jádra, v aktuálním kontextu zejména s ohledem na transformaci energetického sektoru. 

Dalšími tématy hlavního dne byla problematika Long Term Operation, tedy bezpečného prodlužování provozu jaderných zařízení, a sdělení Evropské komise k tzv. Long Term Strategy 2050, která by měla jasně vymezit kritéria k postupné dekarbonizaci Evropské unie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert