Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Informace na dosah, to je Den malých obcí

| autor: Hana Tomášková0

DMO4.jpg
zdroj: Hana Tomášková

Již 54. ročník konference Den malých obcí se konal 14. září v Praze. Olomouc bude hostit své účastníky 23. září 2021.

Přednášející se na konferenci zabývali například otázkami Jak jsou připravené dotace? Co lze dokončit v posledním volebním roce? Jak udělat maximum pro svou obec?

Výzvy na zdroje pitné vody, domovní čistírny odpadních vod, odstranění černých skládek

O aktuálních výzvách Státního fondu životního prostředí informoval Petr Valdman, ředitel SFŽP. Obce mohou získat například podporu na komunitní výsadbu stromů (výzva č.4/2021) . Turisty zatížené obce v národních parcích mají nárok na dotace, konkrétně se jedná o výzvu č. 6/2021. Příští týden by měly být připraveny výzvy na zdroje pitné vody a domovní čistírny odpadních vod.

Do konce letošního roku by měla být připravena výzva v rámci NPŽP na Odstranění nepovolených skládek. Jedná se o finanční nástroj pro obce, který jim umožní zajistit likvidaci černých skládek.

Zisk peněz z Národního programu životního prostředí je administrativně nenáročný, řada výzev je nároková.

Potřeba zachování finanční samostatnosti obcí

Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí, zdůraznila potřebu zachování finanční samostatnosti obcí. Zmínila rovněž požadavek na prodloužení volebního období. To by umožnilo starostům věnovat maximální pozornost projektům, které svou délkou přípravy a realizace přesahují současnou délku volebního období.

Čerpání dotací v praxi

O zkušenosti s čerpáním dotací se podělil Pavel Nekl, starosta obce Milín, kde byla realizována řada projektů. Jednalo se například o revitalizaci bytových domů či rekonstrukci základní školy. Zde byla vytvořena půdní vestavba, vzniklo pracoviště hvězdáře, a tyto kroky ve výsledku zajistily zajímavější a více prakticky zaměřenou výuku.

Blok Ministerstva pro místní rozvoj

David Koppitz, náměstek pro řízení Sekce regionálního rozvoje MMR, pohovořil o podpoře obecních investic. Mezi nejsilnější programy patří doprava či IROP, ale podpora směřuje i na vzdělávání, zaměstnanost, trh práce a další. Do popředí zájmu se opět dostává podpora kvality životního prostředí. Tato oblast je velmi důležitá z hlediska investování obcí. Tzv. Zelená dohoda bude znamenat proměnu i lokálních investic.

Konference dále pokračuje přednáškami z oblasti financí a financování územních rozpočtů, veřejného zadávání či registru podzákonných předpisů ÚSC.

Další informace a program konference v Olomouci najdete zde.

Informace o aktuálních výzvách pro obce přineseme v samostatném článku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT