Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Indikátory udržitelného rozvoje I.

| zdroj: Cenia.cz, FB Cenia0

sdg cíle já2
zdroj: SDG data

Udržitelný rozvoj se snaží odstranit nebo zmírnit negativní projevy dosavadního způsobu vývoje lidské společnosti. OSN proto v roce 2015 přijala akční plán společných cílů udržitelného rozvoje Agenda 2030, který byl do českého prostředí transponován jako ČR 2030.

Udržitelný rozvoj v posledních letech nabývá na významu v Evropě i ve světě. V oblasti životního prostředí čelíme tzv. trojité planetární krizi, která zahrnuje změnu klimatu, ztrátu biodiverzity a znečištění životního prostředí. Tato krize je vzájemně provázána se současnými demografickými změnami, migrací a prohlubující se sociální nerovností. Zrychlující se technologický vývoj a narůstající propojování současného světa nás nutí vnímat svět v souvislostech a přijmout zodpovědnost každého státu vůči globálnímu společenství. V průběhu letních měsíců tak na našem facebookovém profilu postupně představíme vybrané indikátory, které reprezentují jednotlivé cíle udržitelného rozvoje.

Jak si při naplňování cílů SDG stojíme?

Dnes se podíváme na prvních šest indikátorů:

SDG 1 Konec chudoby

Češi jsou ve srovnání se zeměmi EU nejméně ohroženi chudobou: 10 %. Méně, než mají Švédi nebo Němci. Je to důvod k radosti? Ne tak úplně. Statistika nezapočítává např. exekuce, kterých je v ČR ke 4 miliónům, zároveň je naše národní "hranice chudoby" zhruba o polovinu nižší, než je třeba v Německu. Proto je vždy důležité data dosazovat do kontextu.

SDG 2 Konec hladu

V ČR nás v oblasti výživy naopak trápí spíše nadváha a obezita. Dalším možným úhlem pohledu na tento cíl v podmínkách ČR je například stav produkce základních potravin, tedy jak bychom si vedli bez dovozu těchto potravin ze zahraničí. Cíl má také vazbu na způsob hospodaření s půdou.

cenia ekologické zemědělství

SDG 3 Zdravý a kvalitní život

V podmínkách ČR můžeme tuto snahu demonstrovat vývojem úmrtnosti v důsledku kardiovaskulárního onemocnění a rakoviny , která u nás dlouhodobě klesá. Technologie a lékařské metody se zlepšují , veřejné výdaje na prevenci rostou, stejně jako dostupnost zdravotní péče . Ovšem až 40% případů rakoviny lze v EU předcházet prevencí a zdravým životním stylem.

SDG 4 Kvalitní vzdělání

V Česku stále platí, že rodinný příjem, místo bydliště či pohlaví velmi ovlivňuje vzdělávací dráhu dětí a šance na trhu práce mladých lidí.

SDG 5 Rovnost mužů a žen

K tématům, která by měla být celorepublikově mnohem více řešena, patří zejména násilí na ženách.

cenia SDG

SDG 6 Pitná voda, kanalizace

Česká republika dosahuje v parametrech dostupnosti pitné vody dlouhodobě nadstandardních hodnot, v roce 2021 mělo 96 % obyvatel České republiky přístup k bezpečné pitné vodě. Příznivý trend v udržitelném hospodaření se sladkovodními zdroji pitné vody v Česku pak dokládá i klesající míra zátěže vodních zdrojů, když se intenzita odběrů v poměru k dostupným zdrojům sladké vody naopak snižuje, čímž roste jejich udržitelnost a dostupnost pro budoucí generace.

Cenia00

Informace k dalším cílům přineseme v dalších článku. Sledovat jednotlivé indikátory můžete na webových stránkách https://www.sdg-data.cz/.

Web je určený pro zájemce o udržitelný rozvoj z řad veřejnosti i odborníků a úředníků státní správy. Pro lepší orientaci ve stovkách záznamů nabízí web přístup k indikátorům udržitelného rozvoje jak hierarchicky, kdy jsou indikátory seřazeny od cílů, podcílů a klíčových oblastí po jednotlivé indikátory, tak i přes kategorie, atributy a štítky. K dostupným indikátorům je vytvořena vizualizace, připojená podkladová data ke stažení a metadata. Vizualizace jsou interaktivní, umožňují filtrovat data a vytvářet pohledy podle atributů. Web je dvojjazyčný v české a anglické verzi.


Webové stránky vznikly v rámci projektu Mechanismy prosazování principů udržitelného rozvoje ve státní správě (PUDR, https://www.cenia.cz/projekty/aktualni-projekty/pudr/), na kterém se CENIA partnersky podílí s Ministerstvem životního prostředí, s Ministerstvem pro místní rozvoj a s Českým statistickým úřadem. Projekt probíhal od roku 2019 a v letošním roce bude ukončen. V rámci projektu CENIA zajistila ukládání datových sad a metadat, vizualizaci indikátorů udržitelného rozvoje, klasifikaci dat a jejich publikaci na nově vytvořeném webu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert