Po srážkově nadprůměrných měsících srpnu a září, dosahují na Vysočině vodní toky ve většině případů normálního stavu vody. Za prvních devět měsíců letošního roku pouze v červnu, srpnu a září spadlo více srážek, než je dlouhodobý průměr. Ostatní měsíce byly srážkově podnormální a v souhrnu tak v letošním roce napršelo 90 % srážek oproti dlouhodobému normálu.
Naopak průměrná teplota na území našeho kraje byla po většinu letošního roku vyšší. Např. červen byl oproti dlouhodobému normálu teplejší o 2,1 oC, červenec o 1,2 oC. Důsledkem je pak vyšší výpar vody z půdy, vegetace i vodní hladiny a tím zhoršení hygrologické situace.
„Problémem jsou nevyrovnané srážky v jednotlivých částech roku, mezi jednotlivými roky, ale i v jednotlivých částech kraje. Důsledkem toho může být sucho, nebo naopak lokální povodně. Kraj Vysočina proto i nadále bude podporovat opatření, která zadrží vodu v krajině a zrovnoměrní její odtok,“ uvádí radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek.
I letos, zejména v letních měsících, docházelo k zaklesávání hladiny podzemních vod. Některé menší obce, které nejsou připojené na skupinové vodovody a jsou závislé na mělkých lokálních zdrojích podzemních vod s proměnlivou vydatností i kvalitou vody proto měly problémy s dodávkou vody do vodovodů a zásobováním svých obyvatel. Trend pozvolna klesající hladiny vody ve vodárenských nádržích v našem kraji díky srážkám posledních měsíců ustal a zaplněnost jejich zásobního prostoru tak dosahuje od 70 do 100 %. Vodárenské odběry a minimální průtoky v tocích pod vodními díly jsou tak zabezpečovány v požadovaných množstvích.
„Kraj mimo jiné dlouhodobě finančně podporuje formou dotací přípravu a realizaci projektů pro zmírnění důsledků nevyrovnaných srážek. Jedná se o programy Stavby ve vodním hospodářství a Projektová příprava ve vodním hospodářství. Celková alokace finančních prostředků těchto programů v letošním roce dosáhla 88 miliónů korun. Prostředky z rozpočtu Kraje Vysočina určené na přípravu a realizaci opatření k zadržování vody v krajině v podprogramech C obou dotačních titulů z toho činí téměř 5 miliónů korun,“ uvádí závěrem Pavel Hájek.
Komentáře