Historický vodojem pochází z roku 1910 a nachází se několik desítek metrů od vlastního podzemního zdroje vody. Dvě komory mají každá kapacitu 150 metrů krychlových. V uplynulých týdnech začaly přípravné práce ke komplexní modernizaci, která bude zahrnovat jak vnější část objektu z pálených cihel, tak vnitřní stavební část akumulačních nádrží a nezbytné technologie včetně moderního zabezpečení objektu a celého areálu. Hotovo by mělo být do konce roku.
Akumulační komory jsou zapuštěny z větší části v zemi. Menší nadzemní část je z vnější strany kryta zemním valem. Vnitřní část akumulačních komor je až po úroveň maximální hladiny kryta pálenou cementovou omítkou. Stěny nad hladinou a strop jsou vyzděny z pálených cihel. Strop je tvarován do čtyř podélných kleneb. Spojení oblouků kleneb podepírají nosné sloupy. Z vnější strany je střecha nad armaturní komorou a akumulačními komorami krytá zeminou, ze tří stran olemována vyvýšenou atikou.
„Akumulační komory vodojemu jsou po letech fungování značně opotřebeny. Vyzdívka stěn a stropu z pálených cihel v akumulačních komorách vodojemu vykazuje na mnoha místech defekty - nesoudržnost a odpadávání cihelné vyzdívky. Potrubní rozvody v armaturní komoře vodojemu jsou již také v technicky nevyhovujícím stavu a vzhledem k průměrným odběrům předimenzované,“ popisuje současný stav ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.
V průběhu rekonstrukce dojde k vybetonování nových železobetonových akumulačních nádrží do stávající zděné konstrukce. Zastropení nádrží bude provedeno železobetonovou deskou, dále budou provedeny úpravy okolních ploch stávajícího pozemku včetně výměny oplocení areálu. V objektu bude provedena výměna potrubních rozvodů včetně armatur, bude instalováno měření průtoků vody a měření obsahu chloru ve vodě.
„Vstupní objekt bude zachován s provedením sanace a konzervace stávajícího režného zdiva. Vnější fasáda nebude zateplována, vnější hydroizolační vrstvu nových akumulačních nádrží bude tvořit membrána EPDM přitížena násypem.Vnitřní železobetonové povrchy akumulací budou doplněny systémem cementové pružné stěrky s atestem pro trvalý kontakt s pitnou vodou. Potrubní rozvody a zámečnické výrobky v akumulaci budou provedeny z nerezu,“ vysvětluje Komínek.
V průběhu stavby bude provedena rekonstrukce odvětrávacího systému vodojemů, rekonstrukce uzemnění bleskosvodné soustavy akumulační komory, rekonstrukce odvodňovacího systému a přeložka části přívodního potrubí po odbočku k hlavnímu řadu.
Alternativním zdrojem vody pro zásobování Mniší a Vlčovic v průběhu rekonstrukce vodojemu je přivaděč Ostravského oblastního vodovodu s profilem 500 milimetrů s přívodním řadem s profilem 125 milimetrů s napojením v Kopřivnici - Lubině. Tato voda zdrojově pochází z údolní nádrže Šance a je upravována v Úpravně vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí.
Současně bude v provozu také zdroj v Kazničově, z něhož bude pitná voda distribuována s využitím mobilní desetikubíkové akumulace, která je pro podobné rekonstrukce standardně používána.
Vzhledem k velmi stísněným podmínkám a velikosti staveniště je nezbytné v průběhu prací vyčlenit část místní komunikace pro realizaci stavby. Věříme, že obyvatelé lokality budou mít pro tyto komplikace pochopení.
Foto: zdroj SmVaK Ostrava
Komentáře