Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Heřmanův Městec přistupuje k zásadní proměně odpadového hospodářství

| zdroj: TZ JRK0

JRK.jpg
zdroj: JRK

Rozsáhlou modernizaci odpadového hospodaření spustilo město Heřmanův Městec v okrese Chrudim. Do hospodaření s odpady zavádí nejmodernější technologie. Díky tomu samospráva obce očekává vyšší efektivitu nakládání s odpady a s tím spojené úspory. Ty se již projevily.

Ve městě nyní, po zavedení nových technologií, vytřídili o více než polovinu více plastů či bio odpadů. Také se zde meziročně zvýšily platby od společnosti EKO-KOM o více než třetinu.

Město v rámci proměny odpadového hospodářství:

- rozdalo občanům celkem 400 zahradních kompostérů. Díky tomu již došlo k podstatnému snížení podílu biologicky rozložitelného odpadu v tom směsném.

- spustilo adresné třídění odpadu. Tímto způsobem zde třídí plast, papír a bioodpady. Většina domácností ve městě dostala ke své původní nádobě na směsný komunální odpad ještě další tři nádoby o objemu 120 litrů. Lidem se díky tomu podstatně zvýší komfort při třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa. A tím, že systém není anonymní, tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.

- zavedlo moderní evidenční systém – ten umí evidovat všechny druhy odpadu. Město tak může přesně sledovat množství vytříděného směsného odpadu, papíru, plastu i bio odpadu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů. I díky těmto informacím tak zastupitelé mohli svozy optimalizovat – například u směsného komunálního odpadu došlo ke snížení frekvence svozu na polovinu, což přineslo další úspory.

- distribuovalo chytré kartičky – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Celkem šlo o více než 1500 kartiček! Díky tomu budou mít zástupci města větší přehled o odpadech, a tak budou moci nastavit kroky, díky kterým bude hospodaření s odpady ještě efektivnější.

„Máme radost z toho, že díky těmto novinkám vzrostl zájem občanů o odpadové hospodářství města,“ vysvětluje starosta města Josef Kozel a doplňuje: „podstatné pro nás je, že kromě úspor, které modernější odpadové hospodářství přinese, tak bude i vstřícnější k životnímu prostředí.“

JRK2.png

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy