Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Havlíčkův Brod zásadně snižuje produkci odpadů

| zdroj: JRK0

Havlíčkův_Brod_železniční_nádraží_-_2022_rok
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia

Rozsáhlou proměnu odpadového hospodaření spustilo město Havlíčkův Brod. To do této oblasti přináší takzvané chytré technologie. Díky tomu dochází k výraznému snížení objemu odpadů, jenž končí na skládkách. Podstatné úspory a vyšší vytříděnost odpadů přináší již současné novinky, jež okresní město na Vysočině zavádí.

Nynější analýza odpadového hospodářství, která mapuje úspory od zavedení prvních technologických novinek v roce 2020 do roku 2022, prokázala:

- snížení objemného odpadu o 56 procent

- snížení směsného komunálního odpadu o více než čtvrtinu

- zvýšení příspěvku od organizace EKO-KOM o téměř polovinu

- zvýšení vytříděnosti plastů o čtvrtinu

JRK_brko

Město chce odpadové hospodářství dále rozvíjet. Zvažují zde proto zavedení dalších podstatných novinek. „Důkladná proměna odpadového hospodářství je pro naše město velmi důležitá. Cílem je na jedné straně efektivnější nakládání s odpady, zároveň je pro nás zásadní, že budeme mnohem lépe připraveni na novou a přísnější odpadovou legislativu, kdy již v roce 2025 začnou platit výrazně přísnější odpadové limity“ vysvětluje místostarostka města Marie Rothbauerová, a doplňuje: „podstatné jsou pro nás také úspory, které lepší odpadové hospodářství přinese, a také skutečnost, že je vstřícnější k životnímu prostředí.“

Novinky, které pomáhají ve městě snížit objem odpadů a zvýšit efektivitu nakládání s odpady:

- evidence popelnic – ta byla úvodním krokem proměny. Díky tomu získala samospráva absolutní přehled o složení odpadu. Dnes se evidují všechny svážené nádoby, včetně těch, které patří podnikatelůma okolním obcím. V současnosti jde o téměř 14 tisíc nádob, které se označily QR kódem. Ten obsahuje informace o druhu sváženého odpadu, velikosti nádoby či číslu popisném.

- zavedení evidenčního systému – ten umí evidovat všechny druhy odpadu. V systému ECONIT zástupci samosprávy vidí například to, kolik popelnic popeláři vysypali, co obsahovaly a kolik odpadu v nich bylo. Tak lze sledovat statistiku domácností i podnikatelských subjektů. Součástí projektu bylo i spuštění adresné evidence třídění odpadu – tímto způsobem zde třídí plast a papír. Přibližně tisíc domácností dostalo ke své původní nádobě na SKO ještě další dvě nádoby o objemu 240 litrů. V současnosti probíhá intenzivní rozšiřování sběru odpadu dům od domu do dalších částí města.

- evidence na sběrném dvoře – díky novému evidenčnímu systému je možné propojení kontejnerů tímto softwarem, což vede k mnohem lepšímu přehledu o odpadech. Součástí zavedení evidence na sběrném dvoře byla i distribuce takzvaných chytrých odpadových kartiček – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, naskenují kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Díky tomuto řešení došlo ke snížení objemného odpadu o 56 procent!

- intenzivní komunikační kampaň – směrem k občanům. Město s realizátorem proměny, společností JRK Česká republika, spustilo silnou kampaň. Jejím prostřednictvím vysvětlovalo nutnost změn i jednotlivé kroky proměny odpadového hospodářství. Kromě jiného proběhla kampaň i prostřednictvím polepů na autobusech městské dopravy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert