Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Fotovoltaika v objektu ČOV Darkovice byla náhradním řešením za projekty z covidového období

| autor: Hana Tomášková0

Darkovice1
zdroj: TCS company

V rámci objektu ČOV v obci Darkovice v Moravskoslezském kraji byla instalována fotovoltaická elektrárna o jmenovitém výkonu 19,44 kWp s bateriovým úložištěm o kapacitě 40 kWh. Obec tímto projektem usiluje o snížení spotřeby energie s využitím dotace z NPŽP.

Návrh na vybudování FVE padl díky rozhodnutí SFŽP

„Návrh na zhotovení fotovoltaické elektrárny byl předložen administrátorem kotlíkové dotace, v rámci cíle 2, jako náhradní řešení za původně nezhotovené projekty, které se měly realizovat v „covidovém období“. Jelikož je spousta obcí nestihla uskutečnit, SFŽP doplnilo tzv. Cíl 2 o možnost vybudování fotovoltaické elektrárny na obecních objektech. O této věci se začalo jednat po volbách do obecního zastupitelstva již s novým vedením obce. Jelikož jsme měli největší spotřebu elektrické energie právě na ČOV, nabízela se možnost vybudování fotovoltaické elektrárny právě tam,“ přibližuje počátky projektu Marcela Buryová, starostka obce Darkovice.

Fotovoltaická elektrárna je instalována v areálu ČOV na k tomu zvlášť vybudovaných pilířích. Na realizaci zadala obec veřejnou zakázku malého rozsahu. Jejím předmětem byla dodávka kompletní technologie, montáž konstrukcí, FV panelů a úložiště pro akumulaci elektrické energie.

Dále kompletní potřebná elektroinstalace a úprava stávajících rozvaděčů v místě bodu připojení včetně montáže řídicího systému, zpracování dokumentace skutečného stavu a poskytnutí nezbytné součinnosti pro uvedení FVE do provozu.

Darkovice0

Financování projektu

„Cena FVE byla 1 398 982 Kč bez DPH,“ říká Marcela Buryová a upřesňuje: „Celou akci jsme financovali zatím z vlastních prostředků, ale následně by měla být proplacena právě z kotlíkových dotací – Cíle 2.“

Realizace fotovoltaické elektrárny byla spolufinancována z dotačních prostředků poskytnutých v rámci cíle 2 prostřednictvím výzvy č. 1/2019 vyhlášené Ministerstvem životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR k předkládání žádostí o poskytnutí podpory v rámci programu na podporu výměny nevyhovujících kotlů na pevná paliva v domácnostech, úspor energie a dalších adaptačních či mitigačních opatření ve vztahu ke změně klimatu v obcích Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje z dotačních prostředků poskytnutých v rámci Národního programu životního prostředí.

Návratnost projektu

Instalace FVE byla dokončena v únoru 2023. „Jelikož se do ČOV ještě stále připojují občané Darkovic, nefunguje tak na 100 %, a tudíž nejsme nyní schopni vyčíslit úsporu energie a její návratnost. Také je v jednání smlouva o dodávkách elektrické energie, kde se snažíme získat co nejlevnější cenu elektřiny,“ uvádí starostka.

Na fotovoltaické panely je dodavatelem poskytnuta minimálně 25letá lineární záruka na výkon s maximálním poklesem na 80 % původního výkonu garantovaného výrobcem a minimálně 12letá produktová záruka. U měničů jde o záruku minimálně 10 let a elektrických akumulátorů o záruku minimálně 8 let.

Darkovice2

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert