Reklama

ENERGIE

Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR nabízí dotace na vozidla s nízkými nebo nulovými emisemi. Příjem žádostí probíhá od 17. února tohoto roku.


Když jsem si představovala, jak oslavíme tyto narozeniny, ani ve snu by mě nenapadlo, že to proběhne v době vyhlášeného stavu nouze. A že se na obcích bude kromě vody, odpadů a kupy dalších problémů řešit hlavně nový koronavirus.


Problémy, které přináší středočeskému Kostelci nad Černými lesy velký počet trvale nehlášených občanů, jsme vám přiblížili. Jak jsou na tom jiná města o obce v ČR? Řeší podobné obtíže?


Komunální ekologie funguje jako mediální partner Národní sítě Zdravých měst ČR. Cílem je zejména přiblížit příklady dobré praxe do dalších měst a obcí a inspirovat je k následování.


Možná by se mohlo zdát, že není čas zamýšlet se nad takovými prkotinami, jako je budoucí řešení odpadů či vody v obcích a městech. Ono se to nezdá, on je to fakt. Jenže určitě přijde doba – a všichni doufáme, že brzy – kdy to bude pro starosty a starostky opět denním chlebem.


Za chvilku to bude rok, co pro vás vyrábíme tento online deník. Do jeho realizace se zapojilo desítky starostů a lidí z vedení obcí, kteří se podělili o své zkušenosti s prací obcí a měst v oblasti odpadů, ovzduší, vody, odpadní vody, nebo třeba osvětlení, elektromobilitu nevyjímaje.


Udržitelnost a obnovitelné zdroje. To jsou témata, kterými se místní samosprávy v posledních letech zabývají stále více.


Věděli jste, že 10 % obyvatel světa spotřebovává 90 % světové energie? Že 50 % energie se v našich zeměpisných šířkách spotřebuje na vytápění a chlazení budov? A že vytápění, elektřina, ohřev vody tvoří v průměru 40 % objemu vypouštěných emisí skleníkových plynů?


Energeticky náročné a provozně drahé budovy měst a obcí mohou být opět úspornější. Ministerstvo životního prostředí uvolňuje z Operačního programu Životní prostředí naposledy v tomto programovém období 2 miliardy korun.


9. ročník konference Candela je zaměřen na venkovní a veřejné osvětlení. Zkušenosti s osvětlením předají zástupci Prahy, Brna nebo Hrusic, chybět nebudou informace o financování či bezpečnosti VO.


PARTNEŘI