Elektřina z větru je pro stát nejlevnější cesta, jak vyrábět energii bez znečištění

| autor: Petr Jarolímek0

Největší překážkou větrné energetiky je politické vyjadřování a celkově negativní naladění české společnosti nejen vůči větrným elektrárnám, ale vůči obnovitelným zdrojům energie obecně. Další je pak složitost a zdlouhavost povolovacího procesu, tento problém se netýká jen staveb silnic, které jsou prezentovány v médiích, ale bohužel i takových staveb, jako jsou větrné elektrárny” uvedla pro Průmyslovou ekologii Pavla Smolová z České společnosti pro větrnou energii.

Rozvoj podporovaných zdrojů energie do roku 2030 - podkladový dokument pro účely přípravy Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, vydaný v březnu tohoto roku Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, konstatuje, že ze schváleného závazného cíle na úrovni 32 % v rámci směrnice EU ohledně OZE vyplývá pro Českou republiku povinnost dalšího zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé končené spotřebě a nastavení příslušného rámce podpory těchto zdrojů do roku 2030.

Česká republika navrhuje jako optimální nastavit hodnotu cíle energie z OZE (příspěvku ČR) do roku 2030 ve výši 20,8 %, která odpovídá geografickým, klimatickým a ekonomickým možnostem České republiky.”

Dokument současně uvádí, že větrné elektrárny v roce 2016 vyrobily 497 GWh elektrické energie a přispívali k celkovému podílu OZE na úrovni 14,89 % příspěvkem ve výši 0,16 %.

Studie také nastiňuje předpokládaný vývoj v období let 2021 – 2030, kdy souhrnný technický potenciál byl kvantifikován Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR na úrovni 28 862 MW. Odhad realizovatelného potenciálu na úrovni tzv. středního scénáře pak dle této studie odpovídá 2 277 MW. V nízkém scénáři pak tento realizovatelný potenciál odpovídá 991 MW, ve vysokém scénáři se pak jedná o 5 972 MW.

MPO dodává, že je důležité zohlednit také možný postupný úbytek instalovaného výkonu v čase, který vyplývá z ukončení výplaty provozní podpory pro stávající výrobny elektřiny podle toho, jak bude ukončován nárok na současnou provozní podporu. … Udržení současných výroben elektřiny v provozu souvisí s tím, že bude moci být na větrné elektrárny uplatňována podpora pro zachování výrobny elektřiny v provozu nebo podpora pro modernizované výrobny elektřiny, po skončení současné provozní podpory elektřiny.”

Komora OZE pak na svých webových stránkách konstatuje, že aktuálně se „zvětru v Česku vyrábí jen necelé jedno procento elektřiny.”

Celý článek si můžete přečíst zde.

windmill-413047_640.jpg

Foto: ilustrační/ Pixabay