Dvě finálové účasti z Karlovarského kraje v anketě Strom roku

| zdroj: Karlovarský kraj0

strom123.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Anketa Strom roku si klade za cíl podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí, ukázat je veřejnosti a představit jejich příběhy. Celonárodní soutěž se koná již od roku 2002 a v současní době probíhá finálové hlasování na internetu.

Karlovarský kraj má ve finálovém kole hned dvě želízka v ohni, která se ucházejí o titul Strom roku. Jedná se o dvě lípy velkolisté v Hřebenech nedaleko hradu Hartenberg a borovici černou v zámecké zahradě ve Valči.
Příběh lip velkolistých v Hřebenech sahá hluboko do historie. Místní obyvatelé i lidé ze sousedních obcí si jejich okolí natolik oblíbili, že pod korunami umístili lavičky a sochu Panny Marie. Pod lipami tak vzniklo místo komunitního setkávání. Nejmohutnějším zástupcem druhu borovice černé na území České republiky se můžou pyšnit v zahradách Státního zámku Valeč. Se stromem zvaným Černá dáma se pojí pověst o vyhrané šachové partii pod jejími větvemi a právě tato výhra pak znamenala zrušení sňatku mladé komtesy se starým šlechticem.

Přečtěte si také:

Anketa Strom roku 2020: Známe finalisty

Strom roku České republiky: Povězte jeho příběh ostatním

Strom roku: Stromy nejen jako nejjednodušší řešení eroze půdy, ochlazování měst a zadržování vody

Hlasovat je možné prostřednictvím formuláře na webových stránkách ankety, a to do 11. října 2020. V posledním týdnu finále bude hlasování tajné, takže na stránkách nebudou viditelné počty hlasů.