Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Dvě finálové účasti z Karlovarského kraje v anketě Strom roku

| zdroj: Karlovarský kraj0

strom123.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Anketa Strom roku si klade za cíl podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí, ukázat je veřejnosti a představit jejich příběhy. Celonárodní soutěž se koná již od roku 2002 a v současní době probíhá finálové hlasování na internetu.

Karlovarský kraj má ve finálovém kole hned dvě želízka v ohni, která se ucházejí o titul Strom roku. Jedná se o dvě lípy velkolisté v Hřebenech nedaleko hradu Hartenberg a borovici černou v zámecké zahradě ve Valči.
Příběh lip velkolistých v Hřebenech sahá hluboko do historie. Místní obyvatelé i lidé ze sousedních obcí si jejich okolí natolik oblíbili, že pod korunami umístili lavičky a sochu Panny Marie. Pod lipami tak vzniklo místo komunitního setkávání. Nejmohutnějším zástupcem druhu borovice černé na území České republiky se můžou pyšnit v zahradách Státního zámku Valeč. Se stromem zvaným Černá dáma se pojí pověst o vyhrané šachové partii pod jejími větvemi a právě tato výhra pak znamenala zrušení sňatku mladé komtesy se starým šlechticem.


Přečtěte si také:

Anketa Strom roku 2020: Známe finalisty

Strom roku České republiky: Povězte jeho příběh ostatním

Strom roku: Stromy nejen jako nejjednodušší řešení eroze půdy, ochlazování měst a zadržování vody


Hlasovat je možné prostřednictvím formuláře na webových stránkách ankety, a to do 11. října 2020. V posledním týdnu finále bude hlasování tajné, takže na stránkách nebudou viditelné počty hlasů.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards