Doudleby nad Orlicí: Zlepšení životního prostředí díky obchvatu

| zdroj: Královéhradecký kraj0

zdroj: Královéhradecký kraj

Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) otevřelo obchvat městysu Doudleby nad Orlicí na Rychnovsku. Téměř tříkilometrový obchvat mimo městys s 1800 obyvateli svedl dopravu z frekventované silnice I/11, která je severním silničním tahem z Čech na Moravu. Provoz začal po poledni po odstranění dopravní značení.

Dosud silnice I/11 procházela severní částí městyse a vedla v těsné blízkosti domů a také kolem doudlebského zámku. Na trase bylo několik nepřehledných křižovatek a prudké stoupání a klesání. "Díky přeložce dojde k podstatnému snížení hluku a zlepšení životního prostředí v obci. Doudleby projíždělo více než 10.000 vozidel denně, z toho pětina byla těžká nákladní auta," uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Obchvat o délce 2,78 kilometru vznikl severně od zástavby městyse. Začíná za Kostelcem nad Orlicí a na kruhovém objezdu u Vamberka navazuje na obchvat Vamberka. Součástí stavby jsou dvě protihlukové stěny o celkové délce 438 metrů. Obchvat postavilo od jara 2021 sdružení společností Strabag a Mados za 148 milionů korun bez DPH.

Starosta Doudleb Ivan Keprta (nezávislý) připomněl, že první jednání o projektu obchvatu Doudleb se vedla již v roce 1990. Obchvat podle něj přinese zásadní zvýšení bezpečnosti dopravy. "Ve špičce byl velký problém se na silnici I/11 z vedlejší silnice dostat. Doudleby nyní ztichnou, ale ke spokojenosti všech obyvatel," řekl starosta.

Stavbaři ještě budou muset dodělat napojení silnice spojující Doudleby s obchvatem. Napojení by mělo být hotové do 23. července. Zatím budou muset řidiči jedoucí od Kostelce nad Orlicí při cestě do Doudleb pokračovat na kruhový objezd u Vamberka a do Doudleb se vrátit.

Závěr stavby spočívající v napojení obchvatu na silnici I/11 byl spojený s dvouměsíční objížďkou.

ŘSD nyní v Královéhradeckém kraji od loňského září staví také obchvaty Jaroměře na Náchodsku a Nové Paky na Jičínsku. Devítikilometrový obchvat Nové Paky za 1,3 miliardy korun by měl být hotový v roce 2025. Obchvat dvanáctitisícové Jaroměře o délce 6,6 kilometru by měl řidičům začít sloužit v roce 2024, jeho cena je 688 milionů korun.

Královéhradecký kraj nyní buduje druhou etapu obchvatu Opočna na Rychnovsku. Stavba za 231 milionů korun včetně DPH by měla být hotová v roce 2024.