Dodavatelé energií nechtějí uzavírat nové kontrakty, centrální nákupy energií váznou

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Prostějov0

energie nákup.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Centrální nákup energií umožňoval zadávat veřejné zakázky soutěžené na nejnižší cenu. V současné době je však situace natolik složitá, že je problematické vůbec najít dodavatele, který by měl zájem uzavřít s městem smlouvu.

V předchozích letech se soutěžilo na cenu

Příkladem je město Prostějov, které mělo Veřejnou zakázku na roky 2020 – 2022 na dodávku elektrické energie a dodávku zemního plynu, s možností samostatných dílčích plnění obou částí. Rozhodující pro výběr dodavatele byla ekonomická výhodnost.

Dnes je problém sehnat dodavatele

Nyní je třeba zajistit dodavatele elektrické energie a zemního plynu na roky 2023 a 2024. A to není jednoduché. Už na konci března se realizovalo první kolo soutěžení dodavatele a koeficientu. Vzhledem k aktuální situaci na trzích však nebylo možné opakovat aukci a vysoutěžení provést.

Radní proto na svém poslední jednání schválili prodloužení lhůty pro zajištění dodavatelů, a to do konce srpna tohoto roku.

Jiná strategie nákupu

„Pokud by se do tohoto nově stanoveného data nepodařilo dodavatele elektřiny nebo plynu získat, budeme hledat alternativní postup a jinou strategii nákupu,“ uvedl 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil a dodal: „Vzhledem k tomu, že se krátí čas potřebný pro původní variantu, tedy nákup energií prostřednictvím denní fixace průměru závěrkových cen, bude nejspíše nutné zvolit jinou strategii nákupu, a to jednorázovou fixaci ceny.“

Na základě doporučení a informací z burzy PXE se radní přiklání k realizaci jednorázového nákupu na rok 2023 v průběhu měsíců července – srpna. Nákup energií na rok 2024 pak lze provést dle vývoje trhu, fixací na více kroků.