Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Díky Nábytkové bance Ústeckého kraje našlo v loňském roce nové uplatnění 42 tun nábytku a vybavení domácnosti

| zdroj: Ústecký kraj0

christelle-bourgeois--xOHLRUW4k8-unsplash
zdroj: unsplash.com

Provoz Nábytkové banky Ústeckého kraje byl zahájen v lednu 2023. Její sklad je umístěn v Žatci, podporu však poskytuje v rámci celého Ústeckého kraje. Projekt je realizován pod záštitou 1. náměstka hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Kulhánka a finančně jej podpořil Ústeckým krajem, města Žatec a Louny a Úřad práce ČR.

Iniciátory vzniku nového subjektu, který zachraňuje ještě použitelný nábytek a další věci z domácností, byli sociální pracovníci spolku Vavřinec. Jejich myšlenka se opírá o letitou praxi při poskytování sociálních služeb a zajišťování materiální podpory pro nízkopříjmové domácnosti v lounském okrese. Činnost nábytkové banky naplňuje koncept cirkulární ekonomiky, tj. dává druhou šanci věcem, které by lidé jinak vyhodili ve sběrném dvoře. 

Již v průběhu prvního roku svého fungování navázala nábytková banka spolupráci se 17 neziskovými organizacemi a čtyřmi městy. Skrze partnerské organizace se podařilo podpořit celkem 169 nízkopříjmových domácností a dvě pracoviště sociálních služeb. Cílem nábytkové banky je vytvořit síť partnerských organizací napříč celým Ústeckým krajem. Banka je proto připravena navázat další partnerství. 

Nábytek a další drobné vybavení získává nábytková banka od dárců z řad veřejnosti či od firem, které obnovují nábytek na pracovišti. V roce 2023 od dárců převzala celkem 42 tun materiálu, který by byl jinak odpadem. Dárci mohou materiál dovézt přímo do skladu Nábytkové banky Ústeckého kraje nebo se dohodnout s koordinátorkou na odvozu přímo ze své domácnosti. Odvoz je zdarma. 

Provoz nábytkové banky byl z velké části zajištěn dobrovolníky. Ve druhé polovině roku se podařilo zaměstnat na zkrácené pracovní úvazky pět osob s handicapem při vstupu na běžný pracovní trh. Jedná se o klienty sociálních služeb Vavřince. 

Společnosti je nábytková banka prospěšná i z hlediska prevence vzniku černých skládek u popelnic a prevence zvyšování výskytu štěnic a švábů v nízkopříjmových domácnostech. 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert