Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Čtvrtina Čechů pracuje z domova, prodeje IT elektra tak rostou o stovky procent. Jak to ovlivňuje sběr elektroodpadu?

| zdroj: TZ Rema/ Lesensky0

Rema_shutterstock.jpg
zdroj: Shutterstock/ Lesensky

V plném či částečném režimu home office u nás ke konci března pracovalo asi 25 % zaměstnanců a OSVČ. Od začátku pandemie kvůli práci z domova i distanční výuce rostou nákupy IT vybavení. Trend vysokých prodejů například notebooků je evidentní celosvětově, stejně jako obavy z velkého množství elektroodpadu, které kvůli pandemii v budoucnu vznikne.

Zvýšený sběr staré IT techniky registrují společnosti REMA i v tuzemsku. Meziročně vzrostl i počet subjektů zapojených v projektu Zelené firmy, který společnostem pomáhá sbírat elektroodpad od zaměstnanců.

Podle dat projektu Život během pandemie pracovalo v režimu home office během první covidové vlny až 23 % pracujících. Nejnovější statistiky z konce března 2021 pak ukazují, že v režimu plného home office zůstává asi 16 % pracujících, 9 % pak práci z domova vykonává alespoň částečně. Největší podíl zaměstnanců a OSVČ pracujících z domova vykazuje sektor IT a finance s aktuálně asi 55% podílem plného home office, následuje sektor školství a kultury s 37% podílem.

Pro práci z domova je v naprosté většině případů nutné používání digitálního a IT vybavení. Tento druh elektroniky tak během pandemie zaznamenal mimořádný prodejní boom. „Prodeje IT vybavení během jarní koronakrize rostly několikanásobně: u notebooků to bylo meziročně o asi 300 %, u sluchátek o 150 %. Zaznamenali jsme velký zájem o webkamery, jejichž prodeje poskočily o více než 1 300 %. Přes prázdniny se poptávka poměrně stabilizovala, prodeje notebooků nerostly již takto skokově, ale stabilně se zvyšovaly průběžně celé třetí čtvrtletí. Od začátku září opět raketově zrychlily a již v listopadu dosáhly úrovně běžné v nejvyšší sezoně v prosinci. Zájem během celého tohoto období panoval také například o klávesnice, myši či Wi-Fi routery,“ popisuje loňský vývoj prodejů Pavel Roubínek, divizní ředitel nákupu a prodeje z Alza.cz, s tím, že poptávka po vybavení pro distanční výuku a home office je vysoká i nadále. „Za první kvartál roku 2021 jsme ve výše zmíněných segmentech evidovali minimálně dvouciferný procentní růst oproti loňskému jaru, tedy i vůči loňskému startu pandemie,“ upřesňuje Pavel Roubínek.

Více elektroniky, více elektroodpadu

Aktuální velká poptávka po IT vybavení s sebou však v následujících letech, jak budou nová zařízení stárnout, bohužel přinese i zvýšené množství elektroodpadu. Ten se přitom už v současnosti stává vážným globálním problémem, obzvláště, není-li správně odevzdán a předán k recyklaci. V České republice se naštěstí sběr elektroodpadu daří navyšovat, a to i navzdory pandemii. „V rámci zpětně odebraného množství vysloužilého elektra za rok 2020 odevzdali obyvatelé ČR 22,1 tisíce tun odpadního elektrozařízení. Oproti roku 2019 jde o šestiprocentní nárůst. Právě z důvodu, že lidé během roku ve velkém nakupovali elektroniku nutnou pro výkon práce z domova, jsme registrovali i zvýšený sběr IT techniky,“ říká David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu.

Správné nakládání s elektroodpadem podporují i samotné firmy. Například podle studie mezinárodní společnosti Blancco vytvořilo celých 47 % velkých globálních firem v rámci svých organizačních struktur speciální pozice, jejichž úkolem bude zavádět politiky nakládání s elektroodpadem, který dané firmě vznikne v souvislosti s pandemií covidu-19, a dohlížet na jejich dodržování.

Sběrné boxy Zelených firem jsou k dispozici i zaměstnancům na home office

Českým firmám pak v nakládání s elektroodpadem nejen v čase pandemie pomáhá například projekt Zelená firma, který v roce 2008 spustila společnost REMA Systém. Ke konci roku 2020 bylo v projektu zapojeno 2 486 firem, což představuje zhruba 5% meziroční nárůst. Každá zapojená firma obdrží od společnosti REMA Systém sběrné boxy na elektroodpad, do nichž mohou zaměstnanci zdarma odevzdávat staré elektro i baterie nejen z práce, ale i z vlastních domácností. REMA se pak postará o bezplatný svoz a následnou recyklaci. Sběrná místa na pracovišti přitom zaměstnancům dál slouží i během pandemie. „Současná doba, kdy drtivá většina našich zaměstnanců pracuje z domova, nastavené procesy zpětného odběru firemního elektrozařízení v rámci spolupráce se společností REMA Systém z větší míry neovlivnila. Pokud se zaměstnanci potřebují ekologicky zbavit elektrozařízení z kanceláří i domácností, jsou jim neustále k dispozici sběrné boxy, které jsme pro sběr dostali díky zapojení do projektu Zelená firma,“ potvrzuje Vanda Dušková, senior specialista pro IMS ve společnosti O2 Czech Republic, a. s, s tím, že firma aktuálně připravuje interní i externí komunikační kampaň pro podporu povědomí svých zaměstnanců i zákazníků o principech sběru a likvidace nejen firemního elektrozařízení a připomenutí možnosti odevzdání elektroodpadu ve firemních budovách a značkových prodejnách O2.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ