Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Covid změnil odběrovou mapu. Ovlivní tato skutečnost financování vodního hospodářství?

| autor: Hana Tomášková0

home_office.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Životy občanů velkou měrou ovlivňují současná opatření související s pandemií koronaviru. Bude mít změna životního stylu a s ní související odklon odběru vody z veřejného sektoru a průmyslu vliv i na vodohospodářství?

Obrátili jsme se na zástupce vodárenských společností a položili jim otázku: Jak působí na provoz vodohospodářských společností přesun odběru vody z firemního prostředí a veřejného sektoru do domácností (uzavřené provozy, home office, žáci a studenti apod.) související s opatřeními proti COVID-19? Bude to mít vliv na změnu financování vodního hospodářství?

Jiří Paul, ředitel VAK Beroun:

Pandemie rozhodně ovlivnila i dodávku vody. Zejména v lokalitách, kde je významný turistický ruch nebo velký podíl administrativy a škol, došlo k poklesu odběru.

Zčásti se sice odběr přenesl do domácího prostředí, ale to může být velmi často jinde - na jiném zdroji, jiné čistírně a v jiné cenové kalkulaci. Tam, kde nejsou větší provozní a cenové celky, může proto dojít i k poměrně razantnímu celkovému poklesu odběru, což může přinést buď zvýšení ceny nebo snížení objemu investic. Záleží, jak se rozhodne vlastník infrastruktury. Pokud je v ceně již zahrnuta dostatečná částka na obnovu, její krátkodobé snížení za účelem zachování ceny vodného a stočného není problém.

Při současném provozu je potřeba věnovat pozornost kvalitě vody ve větších objektech. Voda se dostatečně neobměňuje a mohou se objevit zejména mikrobiologické závady. Největším nebezpečím je baktérie Legionella, která se může rozmnožit v rozvodech teplé i studené vody, pokud teplota pitné vody stoupne nad 25 °C a naopak teplé užitkové klesne pod 50 °C. Doporučujeme proto všem provozovatelům hotelů, škol a administrativních budov, aby v tomto období nepodcenili údržbu objektů. Pomoci jim mohou informace na webu CzWA http://www.czwa.cz/jak-zajistit-bezpecnou-vodu-po-odstavce-objektu-CZ364 .

Dana Veselá, tisková mluvčí VODÁRNA PLZEŇ a.s.:

V důsledku pandemie koronaviru (cca od března loňského roku) evidujeme snížení spotřeby vody na vodném i stočném u odběratelů o cca 180 tiséc metrů krychlových vody. Jen propad z plzeňských bazénů znamená cca 60 tisíc kubíků, dále jsou to fitness centra a další sportoviště, menší výroba v průmyslových areálech, zavřené školy, obchody atd.

Meziroční plánovaný pokles mezi lety 2020-2021 fakturovaných m3 jak u pitné tak u odpadní vody činí 270 tis. m3. Je to o cca 3% a jde o 24 milionů korun bez DPH.

Průměrná spotřeba vody v Plzni zůstává zhruba stejná, tj cca 90 litrů vody na osobu a den. Zatímco u velkých odběratelů spotřeba klesá (podniky vyrábějí méně nebo se zastavily, zavřely se bazény, sportoviště), u domácností naopak stoupá což je patrné například z fakturace na nejlidnatějším plzeňském sídlišti Lochotín.

Člověk v Plzni průměrně spotřebuje cca 90 litrů vody za den, v případě čtyřčlenné rodiny to je ročně asi 130 m3 vody. Spotřeba vody v Plzni od roku 2009 permanentně klesala a to z odběru více než 110 litrů na osobu a den na současných 90 litrů na osobu a den. Vliv na to má zejména používání moderních spotřebičů jako jsou myčky na nádobí nebo pračky s úspornými programy, spořiče vody u dřezů i splachovačů WC a zejména to, že lidé si hlídají, kolik pitné vody a na co spotřebovávají.

V roce 2019 se ale trend snižování spotřeby zastavil a tento rok byl prvním za poslední řadu let, kdy meziročně nedošlo k poklesu spotřeby vody.

VODÁRNA PLZEŇ a.s. je největším provozovatelem vodohospodářské infrastruktury v rámci Plzeňského kraje. Pitnou vodou zásobuje na 240 tisíc obyvatel a vyrábí cca 15 milionů m3 pitné vody.

Iveta Kardianová, ředitelka komunikace a marketingu, Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.:

COVID - 19 ovlivnil a nadále ovlivňuje životy nás všech. Naše společnost provádí v domácnostech odečty převážně jednou ročně a zaznamenali jsme nárůst spotřeby domácností oproti snížení spotřeby jiných zařízení, která jsou z důvodu šíření epidemie uzavřena. Nelze zde však hovořit o dopadech na financování vodního hospodářství. Situace s pandemií přetrvává a nikdo z nás není nyní schopen říci, kdy se vše vrátí do běžného režimu, a co vše tato situace s sebou přinese.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert