Copernicus: Zpráva o Stavu klima 2020

| autor: Jáchym Brzezina/ ČHMÚ Brno0

klima.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Odborníci z evropského programu Copernicus vydali zprávu o stavu klimatu v roce 2020. Níže uvedený text uvádí česky nejdůležitější body zprávy.

Svět

• koncentrace skleníkových plynů (CO2 a NH3) v roce 2020 dále stoupaly a dosáhly nejvyšších hodnot ročního průměru minimálně od začátku družicového monitoringu v roce 2003
  • průměrná teplota posledního pětiletí je nejvyšší v historii měření, o 1,2 °C vyšší než průměr 1850-1900.
  • globálně byl rok 2020 jedním z tří nejteplejších v historii měření.
  • šest nejteplejších let v historii měření představuje posledních šest let.
  • ve srovnání s dlouhodobým průměrem bylo v roce 2020 nejtepleji v oblasti severní Sibiře a okolních částech Arktidy (až + 6 °C nad průměrem 1981-2010).
  • podprůměrné byly teploty v oblasti rovníkového Pacifiku, za což mohl jev La Niňa, projevující se v druhé polovině roku.

Evropa

• celková roční průměrná teplota, průměrná teplota v zimě a průměrná teplota na podzim v roce 2020 byly nejvyšší v historii měření v Evropě.
  • průměrný roční teplota v Evropě byla v roce 2020 o 0,4 °C vyšší než dalších 5 nejteplejších let, které se všechny vyskytly v poslední dekádě.
  • průměrná teplota v zimě v Evropě byla v roce 2020 o více než 3,4 °C nad normálem 1981-2010. To je o více než 1,4 °C více, než byl dosavadní rekord. Nejvyšší odchylky byly především v severovýchodní Evropě, což do značné míry ovlivnilo rozsah sněhové pokrývky a množství mořského ledu, stejně jako počet dní s maximální teplotou pod 0 °C (tzv. ledový den – den, kdy je teplota po celý den pod bodem mrazu).
  • v létě bylo zaznamenáno několik epizod veder, které se projevovaly v různých oblastech v různé měsíce. Celkově však vlny veder nebyly tak intenzivní, dlouhotrvající a rozsáhlé, jako tomu bylo v některých předchozích letech. Teplotní rekordy pro maximální teploty padaly například v červnu ve Skandinávii či v srpnu v západní Evropě.
  • bouře Alex přinesla rekordní srážkové úhrny a vedla k nadprůměrným průtokům řek ve značné části západní Evropy, což na některých místech způsobilo povodně.
  • riziko požáru bylo v roce 2020 podobné, jako je průměr pro období 1981-2010, lokálně však v určitých částech roku bylo toto riziko nadprůměrné, a to zejména na Balkánu a ve východní Evropě na konci zimy a na jaře.
  • celkový počet hodin slunečního svitu byl v Evropě v roce 2020 nejvyšší minimálně od roku 1983, kdy započala družicová měření.
  • srážkový úhrn byl výrazněji nadprůměrný v únoru, čemuž však následovalo jedno z nejsušších jar posledních 40 let, a to jak z hlediska půdní vláhy, tak z hlediska množství srážek.

Arktida

• rok 2020 byl s velkým náskokem nejteplejším rokem v historii měření v oblasti Sibiře
  • rozsah lesních požárů a sucho v roce 2020 byli v létě 2020 v oblasti Sibiře také rekordní.
  • obzvláště silný polární vortex v březnu zapříčinil rekordně rozsáhlé ztenčení ozonové vrstvy na Severní polokouli.

Celou zprávu najdete zde.