Co patří do modrého kontejneru a co se děje s vytříděným papírem

| autor: Hana Tomášková0

itec papír
zdroj: I-tec/ Vozidlo Novarini/ svoz kontejnerů na tříděný odpad

Pokud si nejste jistí, z jakého materiálu je obal, který potřebujete vyhodit, podívejte se na recyklační značku. Do nádob na tříděný papír patří všechny obaly označené „PAP“, „20-22“. Pomoci vám mohou také informace uvedené přímo na nálepce na kontejneru.

Recyklační značky

Do kontejneru na papír lze vhodit výrobky s tímto označením (číslo je umístěno ve známém trojúhelníčku a pod ním slovní označení):

recyklační značky papír

Nálepka na sběrných nádobách

Informace, podle kterých byste se měli při třídění papíru řídit, naleznete přímo na sběrných nádobách. Nálepky přesně popisují, co do nich patří a co ne.

PAPÍR
PATŘÍ NEPATŘÍ
noviny, časopisy, reklamní letáky, kartony, sešity, papírové obaly, krabice, balící papír, lepenka, kancelářský papír mokrý, mastný, či jinak znečištěný papír, papír s vrstvou plastové nebo hliníkové fólie (např. tetrapakové krabice od mléka)

Upozornění: Papír může obsahovat kancelářské sponky a obálky mohou mít foliová okénka. Vytříděný papír se ještě před recyklací zbavuje nežádoucích příměsí.

logo_Itec

Co se děje s vytříděným papírem

Vytříděný papír se skládá z různých druhů papíru. Lidé vyhazují krabice, časopisy, noviny, sešity, papírové výplně atd. Papírový odpad se proto sveze na dotřiďovací linku. Zde se ručně dotřiďuje podle jednotlivých druhů.

Takto roztříděné druhy papíru se slisují do balíků a odvážejí k dalšímu zpracování. V papírnách se obsah balíku namočí v tzv. rozvlákňovači. Změklý papír se míchá, až vznikne kaše. Ta se dále čistí od nečistot (fólie, sponky atd.). Pak se směs doplní o příměsi (barviva, plniva atd.) a následně se lisuje a suší, aby mohla být použita při výrobě nového papíru.

Kromě poměrně velké spousty chemie obnáší výroba papíru také velké množství vody a energií.

Co se z recyklovaného papíru vyrábí

Při recyklaci papíru jsou rozhodující celulózová vlákna a jejich kvalita a délka. Opakovanou recyklací se vlákna zkracují a poškozují.

Z recyklovaného papíru se vyrábějí například lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír, sešity, knihy, novinový papír.

Věděli jste, že

průměrná česká domácnost vyprodukuje ročně více papírového než plastového odpadu?

Přečtěte si také:

Nabídka a poptávka po sběrovém papíru se časem vyrovnává