Česká inspekce životního prostředí posiluje kontroly dodržování zákazů souvisejících s prodejem invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Evropskou unii, které jsou zařazeny na unijní seznam. Dlouhodobým cílem je zabránit jejich šíření do volné přírody, které může ohrozit biologickou rozmanitost, hospodářství i zdraví lidí v České republice.
„Řada nepůvodních druhů rostlin a živočichů, tedy druhů, které byly s přispěním člověka dovezeny nebo zavlečeny mimo svůj přirozených areál, je schopna se v novém prostředí uchytit a samovolně šířit. Takové druhy představují vážnou hrozbu, jelikož vytlačují původní faunu a flóru, přenášejí choroby a narušují genofond druhů původních. Kromě toho, že způsobují škody v zemědělství a lesnictví, mohou ohrozit také zdraví lidí,” popisuje negativní působení invazních druhů ředitelka odboru ochrany přírody, lesa a CITES Veronika Oušková.
Nakládání s vybranými invazními druhy je vymezeno Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1143/2014, které kromě vypouštění nepůvodních druhů do volné přírody zakazuje také jejich držení, využívání, dovoz, převoz nebo uvádění na trh. Na unijní seznam je aktuálně zařazeno celkem 88 druhů, kompletní výčet je k dispozici na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny. K poslední aktualizaci seznamu došlo v srpnu 2022, kdy na něm přibylo 22 druhů. Komerční subjekty měly dva roky na to, aby tuto změnu reflektovaly, tato lhůta uplynula v srpnu 2024.
I přes uvedené zákazy se však v nabídkách prodejců nebo na inzertních portálech některé invazní druhy stále objevují. Ze živočichů jde především o nutrii obecnou (Myocastor coypus) nebo mývala severního (Procyon lotor), nelegálně nakládáno bývá i s želvou nádhernou (Trachemys scripta elegans) nebo akvaristicky chovanými nepůvodními druhy raků. Z nich zejména rak mramorovaný (Procambarus fallax f. virginalis) a rak červený (Procambarus clarkii) se vyznačují významným invazním potenciálem v případě úniku do volné přírody. Z rostlinných druhů se lze doposud setkat s nabídkou klejichy hedvábné (Asclepias syriaca) nebo babelky řezanovité (Pistia stratiotes).
„Doporučujeme obchodníkům, aby prověřili svoji nabídku a přijali taková opatření, aby k prodeji a dalšímu nakládání s invazními nepůvodními druhy v rozporu s legislativou nedocházelo. V případě zjištění protiprávního jednání může být dle zákona o ochraně přírody a krajiny ze strany ČIŽP věc řešena jako přestupek. Obchodníkovi pak hrozí peněžitá sankce do výše jednoho nebo dvou milionů korun dle závažnosti přestupku,” upozorňuje Veronika Oušková.
Ke kontrole dovozu nebo prodeje invazních druhů jsou kompetentní také orgány Celní správy ČR, krajská veterinární správa nebo Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, vnitrostátně i Agentura ochrany přírody a krajiny, krajské úřady nebo obecní úřady s rozšířenou působností.
Užitečné odkazy:
Seznam invazních nepůvodních druhů druhů s významným dopadem na EU (AOPK)
Komentáře