Čistírna v Nové Bystřici dostává nové plíce

| zdroj: ČEVAK a.s.0

20231003_074700
zdroj: cevak.cz

Nový systém provzdušňování, který je důležitý pro čištění odpadní vody, dostane čistírna v Nové Bystřici na Jindřichohradecku.

Na kompletní výměně aerační soustavy tu v těchto dnech pracují technici vodohospodářské společnosti ČEVAK spolu s dodavatelskou firmou.

„Zjednodušeně, jde o zařízení, které zajišťuje provzdušňování vody v procesu čištění. Její okysličování napomáhá životu bakterií, které při čištění odpadních vod hrají důležitou roli,“ vysvětlila vedoucí provozní oblasti Východ Olga Štíchová.

Práce na samotné výměně systému provzdušňování začaly v první polovině září. Nejdříve bylo třeba první linku odstavit a celou ji strojně i ručně vyčistit. Pak se celý provzdušňovací systém rozmontoval a vyměnil za nový. Na dno byly instalovány nové rozvodné trubky tlakového vzduchu a nové talířové provzdušňovací elementy. Těch se do jedné nádrže vejde 64.

Nyní už je první linka čistírny opět v provozu a technici si v říjnu celý postup zopakují u druhé z linek. Práce se dělají bez omezení provozu čistírny a obyvatele nijak neomezují. „Původní aerační elementy byly již ve špatném stavu, tyto nové zajistí lepší využití kyslíku ze vzduchu, minimální tlakové ztráty a tím i úsporu energie,“ dodala Olga Štíchová.

Komplexní výměnu systému provzdušňování za více než 700 tisíc korun (bez DPH) hradí město Nová Bystřice, jako vlastník vodohospodářského majetku.