Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Čištění odpadních vod z malých zdrojů znečištění

| autor: Ing. Karel Plotěný, Ing. Věra Štiková/ CzWA – OS ČAO0

vesnice150.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Takto se jmenoval webinář, který proběhl 27.5.2021. Webinář navázal na předchozí semináře pořádané skupinou ČAO (Malé a domovní čistírny odpadních vod a odlučovače) asociace CzWA, nazvané ČOV pro objekty v horách, a konal se již po jedenácté.

Letošní příspěvky se týkaly řešení venkova a přírodních způsobů nakládání s vodami. Byly shrnuty důvody, proč je potřeba k venkovu přistupovat jinak než k řešení městských aglomerací a zdůrazněny principy, kterými by se řešení měla ubírat. Voda, sucho, udržitelnost, cirkulární přístup, to všechno by mělo být při rozhodování o vodním hospodářství provázáno, a měla by to podporovat i legislativa.

Co je nového v legislativě ve vodním hospodářství?

Novinkám v legislativě se věnoval Ing. Plotěný. V novém vodním zákoně, který si dal za cíl reagovat na sucho, se žádné proaktivní změny podporující udržitelnost, cirkularitu nebo sucho neobjevily.

Stále například platí, že odpadní vodu z rodinného domku je možné vyčistit a zasáknout, ale šedou vodu (vodu ze sprch) z nějaké provozovny nebo chaty horské služby je třeba odvážet na čistírnu odpadních vod, nebo postavit i několik stovek metrů dlouhou kanalizaci, jen proto, že nejsou taxativně v zákoně vyjmenovány.

V praxi se také stává, že některé úřady nechtějí povolit čistírnu, kterou by si majitel vyráběl vodu na závlahu v době nedostatku vody - kdy platí zákaz zalévání pitnou vodou, proto, že v obci je kanalizace a všechny odpadní vody tedy musí být odváděny do kanalizace.

Dalším příkladem je, že úřad nechce povolit jímku na vyvážení u zahradní chatky proto, že přednost má mít domovní čistírna. A naopak pár kilometrů odtud mají problém s povolením domovní čistírny, protože povodí je generálně proti domovním čistírnám, a tak úřad požaduje jímku na vyvážení, a to i přes kladné vyjádření hydrogeologa a nepřístupnost lokality fekálnímu vozu.

Prostě chybí možnost (a odpovědnost) vodoprávního úřadu rozhodovat tak, aby to bylo nejlepší řešení pro danou lokalitu a samotného uživatele. Žádoucí by byla změna přístupu úřadů - viz Holandsko a legislativa prioritně podporující udržitelnost, a i obyvatel (vytvoření povědomí a odpovědnosti za své počínání viz např. Norsko).

Plotěný_czwa.jpg
Norsko se decentrálních řešení nebojí/ zdroj: Ing. Karel Plotěný

Technická problematika přírodních způsobů čištění vody

Technické problematice přírodních způsobů čištění odpadních vod se věnovaly hned tři přednášky. Byly prezentovány poznatky z projektu na využití mokřadní vegetace na ozelenění pláště budov a zároveň k čištění nebo dočištění odpadních vod (Ing. Rozkošný).

Představeny byly dosavadní výsledky účinnosti čištění pro základní ukazatele znečištění odpadních vod, včetně dusíku a fosforu, účinnost eliminace mikrobiálního znečištění, poznatky z průzkumu nitrifikačních procesů. Zmíněny byly i limity provozu v našich klimatických podmínkách - zimní provoz. Do budoucna bude určitě zajímavé, jak se k takové aplikaci v rámci modro-zelené infrastruktury postaví legislativa.

Zemní filtry a závlaha odpadními vodami

Zemním filtrům a zkušenostem se závlahou odpadními vodami se věnoval prof. Šálek, který má bohaté i mezinárodní zkušenosti s těmito technologiemi. Na jeho přednášce bylo zajímavé sledovat, jak se obor a i možnosti výzkumu vyvíjejí a zároveň, jak některé problémy zůstávají, a jak se některé přírodní procesy nemění. NBS (Nature-based solutions) – tj. přírodní řešení, mají určitě své místo pro konkrétní lokality a jejich význam roste s ohledem na nově posuzované parametry řešení - jako je uhlíková stopa, udržení vody v krajině nebo odolnost.

Vegetační čistírna odpadních vod

Na konci semináře byla mimo program zařazena přednáška (Ing. Klicpera) o vegetační čistírně odpadních vod o velikosti 500 EO (ekvivalentních obyvatel), která i po dvacetiletém provozu dosahuje zajímavých odtokových parametrů (BSK pod 10 mg/l), a to při minimálních provozních nákladech a úkonech spojených s provozem.

Rizika závlahy odpadními vodami

Další příspěvek se zabýval riziky závlahy odpadními vodami z malé obce (Ing. Mrvová). Prezentovány byly dosavadní výsledky ze závlahy dřevin, a to jak po stránce ovlivnění růstu (jednoznačný přínos díky živinám obsaženým v odpadní vodě), tak i po stránce ovlivnění podzemních vod. Výsledky podpořily názory profesora Šálka na minimální ovlivnění podzemních vod a půdy. Další výstupy probíhajícího projektu se budou týkat i „moderních“ polutantů jako jsou léky, mikroplasty. Z výsledků je zřejmé, že závlaha, pokud je prováděna řízeně, neznamená vypouštění do vod podzemních.

Mezinárodní projekt CIRKAGRO

Posluchači byli seznámeni s mezinárodním projektem CIRKAGRO (Ing. Holba). Samotný projekt, na kterém se účastní jedenáct evropských zemí, má za cíl ukázat prospěšnost cirkulárního přístupu v otázce optimálního, udržitelného využití odpadů na výrobu hnojiv a zlepšení kvality půd navýšením obsahu uhlíku.

V tomto ukazateli patří Česká republika k těm horším v Evropě, a projevuje se to mimo jiné v biodiverzitě, schopnosti půd využívat přirozeně živiny, nebo zadržovat vodu. V rámci uvedeného projektu se mimo jiné v ČR zkoumá aplikace přebytků upravené kyselé syrovátky na výnosy pšenice a kukuřice, a i na změny ve složení a struktuře půdy.

Obdobně se v jiných zemích a různých půdních a klimatických podmínkách zkoumají i další dnes nákladně likvidované odpady (suroviny, zdroje uhlíku). Z těch nejzajímavějších jsou to odpady z bioplynových stanic a čistírenský kal.

Prezentace z webináře najdete na stránkách CzWA, videozáznam pak zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ