Česko-polská spolupráce má za cíl zjistit stav a kvalitu podzemní vody v pohraničí

| zdroj: Pardubický kraj0

janusz-maniak-VpCHHjbUJvY-unsplash
zdroj: unsplash.com

Projekt Interreg Česko – Polsko: Průzkum vodního ekosystému v oblasti kladského prolomu usiluje o zjištění aktuálního stavu zásob podzemní vody a její jakosti v pramenných oblastech Tiché Orlice, Moravy a Kladské Nisy. Cílem je také identifikovat rizika, která množství a kvalitu vody ohrožují. To platí pro volnou krajinu i území obcí a měst.

Spolupráce sousedících zemí je součástí programu přeshraniční spolupráce INTERREG Česko – Polsko 2021-2027, který se snaží o ucelenější přístup k ochraně životního prostředí v oblasti česko-polského pohraničí. Vodní ekosystém v současné době ohrožuje nejen znečištění, ale i globální oteplování a s ním spojené klimatické sucho. Proto se projekt zaměří na průzkum oblasti kladského prolomu a zjištění aktuálního stavu pramenných oblastí Tiché Orlice, Moravy a Kladské Nisy.

„Celkem budou do hloubky 100 a 150 metrů vybudovány dohromady čtyři průzkumné vrty, které nám napomohou získat detailnější informace. Na základě odběrů vzorků vody budeme schopni zjistit celkové množství a kvalitu podzemní vody. To nám pomůže i ve vytvoření jasných pravidel, jak v se v blízkosti podzemních a povrchových vod chovat, tak aby nebyl narušen zdejší ekosystém. Projekt je pro nás investicí do budoucna, jelikož budeme znát velmi důkladně informace o stavu zásob vody. Budeme tak schopni zjistit, zda bude možné podzemní vodu využít i pro zásobování obyvatel,“ řekl k projektu INTERREG krajský radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Miroslav Krčil.