Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Češi a plýtvání potravinami

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MPO ČR, Potravinový odpad a cesty k jeho efektivnímu předcházení0

potraviny.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Domácnosti podle dat Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) vyprodukují 53 procent z potravinového odpadu v Česku, dalších 19 procent vznikne při zpracování a 12 procent ve stravovacích službách.

20 % vyprodukovaných potravin v EU končí jako potravinový odpad

V rámci Evropské unie je ročně generováno asi 88 milionů tun potravinového odpadu, což odpovídá přibližně 175 kg na hlavu ročně. Toto množství představuje 143 miliard EUR.

Pro srovnání: 33 milionů Evropanů si nemůže dovolit adekvátní potraviny každý druhý den.

„Je změřeno, že každoročně se v EU vyplýtvá cca 90 milionů tun potravin, to představuje asi 170 kg na osobu ročně. V ČR jsme na tom o něco lépe, podle různých údajů je to asi 50-80 kg na osobu za rok. A ty trendy v ČR se zlepšují,“ uvedla náměstkyně ministra průmyslu pro hospodářskou politiku a podnikání a předsedkyně Rady kvality ČR Silvana Jirotková.

Nejvýznamnější část potravinového odpadu v ČR vzniká:

53 % v domácnostech

19 % při zpracování

12 % ve stravování

11 % v prvovýrobě

5 % v obchodní síti

Zdroj: UZEI

Plýtvání potravinami však lze účinně předcházet pouze v případě, že budou zapojeny všechny články potravinového řetězce.

potravinová pyramida_tesco.png
Tesco

Plánování a správné skladování jako klíč k prevenci potravinového odpadu na úrovni domácností

Plánováním, co se bude v domácnosti jíst a vařit, to začíná. Máme-li přehled o trvanlivosti jednotlivých potravin, lépe pak využíváme surovin, které v domácnosti jsou, a nakupujeme jen potřebné další potraviny.

Správné skladování zajistí požadovanou kvalitu potravin, dokáže prodloužit jejich životnost a uchovat jejich původní vůni a chuť. Potraviny, které nejdříve procházejí, se umisťují na viditelných místech vepředu.

Více se o skladování potravin dozvíte v článku Zero waste: Správným skladováním bráníme plýtvání potravinami.

Zamítnout či zredukovat

Pouze spotřebitel určuje, co si koupí a co ne. Nepodlehnout reklamě či prosbám dětí je obtížné, ale vyplatí se. Není třeba přikoupit nový jogurt v líbivém obalu, když doma v lednici máte tři starší nespotřebované.

Koupíte-li velké balení, jednotková cena vychází lépe. Pokud ho v rodině sníte, je to vítaný způsob, jak ušetřit. Ne každá sleva se však vyplatí, a to zejména u potravin, které nestihnete spotřebovat.

Jedna třetina celosvětově vyprodukovaných potravin končí jako potravinový odpad. Je na každém z nás, jak se tento poměr bude do budoucna vyvíjet.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert