Být dobrým hospodářem neznamená jen škudlit. Často stačí neplýtvat

| autor: Mgr. Alice NEMČOK, Softlink s.r.o.0

nemcok.jpg
zdroj: Alice NEMČOK

Vedení každé obce a každého města nese svou kůži na trh. Na jedné straně chtějí obyvatelé maximální komfort života v obci, na straně druhé to nesmí moc stát. A pokud to nesmí moc stát, hovoříme především o peněženkách občanů.

Kdo chce být dobrým hospodářem, musí vědět kolik a za co platí. V oblasti spotřeby energií to znamená, že musí mít znalosti o spotřebě vody, tepla, plynu a elektrické energie.

Znát průběžnou spotřebu energií v obecních objektech je základním předpokladem k řádnému hospodaření, ať už formou kontroly spotřeb, přijímání nápravných opatření v rámci energetického managementu (a to i bez zavedení ČSN ISO 50001) nebo plánování mandatorních výdajů. Při současném zdražování energií toto platí dvojnásob.

On-line monitoring vody 24/7/365

Kontinuálním měřením může zodpovědný pracovník – školník, správce nebo v menších obcích přímo starosta - velmi snadno a rychle zjistit úniky vody, a to i v době, kdy budova není využívána – v noci nebo o víkendech a svátcích. On-line monitoring odhalí, zda neprotékají záchody nebo zda jsou správně nastavené automatické splachovače. Zejména pak ale odhalíte havárie díky speciální funkci ALARM, která vás automaticky upozorní na všechny nestandardní jevy e-mailem nebo SMS. Alarm lze nastavit na každou hodinu a den zvlášť, aby správně kopíroval provoz budovy. Nejenže tak zabráníte havárii, ale ušetříte i finanční prostředky za protečenou vodu a stočné. V neposlední řadě zabráníte sekundárním škodám na majetku, které jsou často vyšší než cena protečené vody. Návratnost investice do on-line měření vody bývá v řádech několika měsíců.

Monitoring tepla

Nesprávně nastavenou regulaci otopné soustavy odhalíte hned první den měření, a to díky vhodně rozmístěným teplotním čidlům. Okamžitě zjistíte přetápění chodeb, sklepů, kanceláří i učeben, a to i přes časté přesvědčení provozovatelů budov, že mají správně regulovanou otopnou soustavu. Teploměry jsou rozmístěny v tzv. referenčních místnostech tak, aby vytvářely ucelený obrázek o teplotním chování budovy. Na základě přehledu o teplotách může obec přistoupit k nápravnému opatření – nejjednodušší je nastavit správně regulaci nebo plánovat investice např. do výměny oken, zateplení, nebo i výměny topného zdroje či rozvodů.

Měření tepla je důležité i pro ty obce, které na své investice čerpají dotace.

Monitoring elektřiny

On-line měřením elektrické energie na patním elektroměru a případným osazením podružných elektroměrů získá obec dokonalý přehled o tom, jak se energie v průběhu dne spotřebovává. Zejména pak získá informace o pasivní spotřebě v době, kdy budova není užívána. Spotřeba v noci, o víkendech a svátcích odhalí, jaký je odběr v každém z 365 dnů v roce. Na pasivní spotřebě se nejvíce podílí IT systémy, nápojové automaty, chlazení potravin či další spotřebiče běžící v non-stop provozu.