Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Budou domácnosti v zimě topit odpadem?

| autor: Hana Tomášková0

komín_kouř.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Tento článek reaguje na komentář z našeho Facebooku, kde jsme psali o snižování produkce odpadů. Je pravděpodobné, že vytápět pomocí odpadů některé domácnosti vyzkouší. Zajímalo nás proto stanovisko Ministerstva životního prostředí, které problematiku lokálních topenišť dlouhodobě řeší.

Příspěvek z Facebooku:

Teď poslouží modré a žluté kontejnery jako zdroj paliva, tak se produkce odpadů významně sníží.

Kolik je v ČR kotlů na tuhá paliva

„Podle výsledků statistického šetření ENERGO 2021, které byly uveřejněny ve čtvrtek 20. 10. 2022 je počet bytů, kde jsou hlavním zdrojem pro vytápění pevná paliva 644 tisíc. To je o 90 tisíc méně, než bylo výsledkem šetření ENERGO v roce 2015,“ říká Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí ČR.

Asi 150 tisíc kotlů na pevná paliva stále nesplňuje požadavky zákona o ochraně ovzduší pro provoz po roce 2024 (kotle nižší než 3. třídy).

„Největší snahou MŽP je pomoci lidem s výměnou zdroje vytápění prostřednictvím dotací a dále osvětou,“ vysvětluje Dominika Pospíšilová.

Legislativa

Tuto problematiku řeší zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění, a to hlavně tak, že zakládá povinnosti právě provozovatelům lokálních topenišť (spalovacích stacionárních zdrojů o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně).

Dále jsou uvedeny důležité informace týkající se povinností provozovatelů a zároveň možnosti kontrol plnění těchto povinností ze strany orgánů ochrany ovzduší. Jsou uvedeny i informace o dotačních možnostech zaměřených na sektor vytápění domácností a odkazy na jednotlivé metodické pokyny a důležité dokumenty, které s problematikou vytápění domácností souvisí.

MŽP se věnuje problematice snižování emisí znečišťujících látek dlouhodobě a systematicky, především vytvořením legislativního prostředí, poskytováním dotací na modernizaci zdrojů vytápění, dále osvětovými aktivitami – například Jak správně topit a samozřejmě také metodickou podporou obecních úřadů obcí s rozšířenou působností,“ upřesňuje Dominika Pospíšilová.

Dotace

Aktuálně je možné čerpat podporu na výměnu neekologického kotle na tuhá paliva z programu Nová zelená úsporám. Dotace jsou určeny pro všechny domácnosti bez ohledu na výši příjmů.

Více informací najdete zde.

„Pro nízkopříjmové domácnosti byly určeny kotlíkové dotace, kde příjem žádostí skončil na konci srpna. Ještě letos bychom ale krajům chtěli nabídnout další finanční prostředky na pokračování toho úspěšného programu,“ upozorňuje Lucie Früblingová, tisková mluvčíStátního fondu životního prostředí ČR.

Jak se bránit obtěžování kouřem způsobeným například nelegálním spalováním odpadů

Ke kontrole a vymáhání příslušných ustanovení zákonů, pokud se jedná o zdroje do 300 kW jmenovitého tepelného příkonu, jsou oprávněny obce s rozšířenou působností. „Tyto úřady mohou za splnění zákonných podmínek provádět kontroly na místě včetně odběrů vzorků popela pro prokázání spalování některých druhů odpadů,“ uvádí Dominika Pospíšilová.

Dále si může obecní úřad vyžádat doklad o provedení kontroly technického stavu a provozu, udělovat sankce za porušení zákonných povinností či ukládat nápravná opatření ke zlepšení stávajícího stavu.

Máte zkušenosti se znečištěním ovzduší pálením odpadu ve vašem okolí? Napište nám, zmapujeme situaci a problematiku zveřejníme.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ