Kobylí potok v Bruntále v Moravskoslezském kraji proměnili vodohospodáři z Lesů ČR během roční revitalizace v meandrující tok. V době sucha zadrží vodu, která dříve z uměle napřímeného koryta rychle odtékala.
Vzniklo i 13 tůní, upravily se svahy a na březích rostou desítky nově vysazených stromů a keřů. Zlepšily se ekologické podmínky pro vodomilné živočichy a rostliny. Projekt za více než tři a půl milionu korun bez DPH z programu VRACÍME VODU LESU skončil letos v říjnu.
„Odstranili jsme původní betonové opevnění dna a paty svahů i dřevěné prahy. Svahy se rozvolnily, koryto nově tvoří oblouky, které svým poloměrem odpovídají jeho šířce a hloubce i průměrnému ročnímu průtoku vody. Břehy nově stabilizují kameny,“ říká Miroslav Kahánek, vedoucí správy toků pro oblast povodí Odry z Lesů ČR a pokračuje: „Koryto jsme v některých úsecích rozšířili, meandry tok prodloužily a snížily jeho spád, takže se i v sušším období zpomalí odtok vody.“Vzniklo také 13 tůní a mikrotůní.
Zásadní proměnou prošel i úsek toku před zaústěním do Černého potoku u kostela. Silniční panely ze dna vodohospodáři odstranili a voda se soustředí do nové kynety, která se ve dvou místech rozšiřuje do mikrotůní.
Upravil se i sklon svahů a k toku se dá nově dostat po kamenných přístupech mezi tůněmi a korytem toku nebo tůněmi a svahem. Vše zakončila podzimní výsadba 83 lip, jasanů, jeřábů, javorů a téměř tří desítek keřů. Stavbu spolufinancovala Evropská unie prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.
Komentáře