Webová kalkulačka spočítá, kolik ušetříte odpadu
Jen za rok 2019 ušetřili zákazníci Bezobalu 15,5 tun odpadu díky nákupům ve třech pražských prodejnách. Nyní může každý zájemce měřit svůj vlastní dopad na snižování množství odpadů díky nové webové kalkulačce. A to ať už nakupuje v kterémkoli obchodě s nebaleným zbožím, i v případě, že se dokáže části odpadu vyhnout i v supermarketu nebo samoobsluze. Webová aplikace Obalová kalkulačka dokáže v několika sekundách spočítat, kolik odpadu zákazník ušetřil v rámci jednoho nákupu. Údaje je možné sledovat v závislosti na čase v mobilu, tabletu či počítači.
V roce 2015, kdy Bezobalu se svým podnikáním začínalo, se ušetřilo nákupy 27 kilogramů odpadu. O dva roky později už to byly téměř čtyři tuny. Vloni pak 15,5 tun. To odpovídá 3 121 popelnicím o objemu 120 litrů. V těchto údajích jsou zahrnuty pouze samotné obaly produktů. Další odpad, který ve výsledném čísle není zahrnutý, nevznikal na úrovni skladování díky vratným a/nebo velkoobjemovým dodavatelským obalům.
Výpočet ušetřeného odpadu ve webové aplikaci je snadný. Stačí zadat částku, kterou jste zaplatili v obchodě s nebaleným zbožím, nebo počet sáčků a tašek, kterým jste se dokázali vyhnout v běžném obchodě, drogerii nebo večerce. Kalkulačka spočítá, jaké množství odpadu díky vašemu přispění nemusí skončit na skládce, ve spalovně nebo v recyklaci. Navíc dodá podrobnější informace o jednotlivých materiálech, tedy kolik nemuselo vzniknout plastu, papíru či skla.
Aplikace poskytuje motivující zpětnou vazbu o průběžných i celkových výsledcích o ušetřeném odpadu a také srovnání s průměrnou spotřebou podle Ministerstva životního prostředí (průměrně je v ČR vyprodukováno 544 kg komunálního odpadu na osobu za rok 2018). Součástí aplikace je i sekce o dalších radách a tipech, jak se dopracovat k šetrnějšímu životnímu stylu. Je optimalizovaná pro všechna zařízení včetně mobilů a své výsledky mohou uživatelé jednoduše sdílet na sociálních sítích. Kalkulačku, i další aktivity Bezobalu, které pomáhají snižovat množství vyprodukovaného odpadu, můžete podpořit na serveru darujme.cz. I to je skvělý způsob, jak se účastnit a mít vliv na prostředí okolo nás.
Jak aplikace funguje?
Aplikace funguje na bázi unikátního výpočtu, který vyvinul analytický tým Bezobalu. Měrnou jednotkou pro určení množství ušetřeného odpadu pro daný nákup potravin a drogerie je 1 Kč, která obsahuje 0,15 g plastu, 0,06 g papíru, 0,21 g skla, 0,05 g ostatního odpadu, tedy 4 kategorie nejpoužívanějších materiálů pro výrobu potravinových obalů. Pod ostatní odpad spadají tetrapak, kovové hliníkové a nerecyklovatelné obaly. “Zvážili jsme obaly výrobků z běžných obchodů a údaje propojili se seznamem produktů, které Bezobalu nabízí. Výsledná čísla o ošetřených obalech se pak vážou na objem prodaného zboží” vysvětluje fungování kalkulačky její autorka Jana Jarošová, která v organizaci působí díky vítězství v programu Rok Jinak od Nadace Vodafone.
“Při nákupu v běžném obchodě aplikace počítá s průměrnou hmotností jednorázových pytlíků a tašek, místo kterých je možné použít ty na více použití. Do vlastních nádob a pytlíků si zákazníci mohou nakoupit například ovoce, zeleninu, pečivo, čerstvé saláty a pomazánky nebo šunky a sýry prodávané na váhu” uzavírá téma praktickými příklady.
Foto: zdroj Bezobalu
Komentáře