Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Autobusy v Singapuru zdobí zelené střechy

| autor: CNN0

Autobusy v Singapuru zdobí zelené střechy

Jak informovala agentura CNN, v Singapuru začaly jezdit autobusy se zelenými střechami. Země tak hledá možnosti, jak snižovat emise a zlepšovat kvalitu ovzduší.

Společnost GWS Living Art instalovala zelené střechy na deseti městských autobusech. I když autobus nevypadá jako typické místo pro umístění zelené střechy, projekt by mohl přinést ekonomické a ekologické výhody.

Podle průzkumu Michiganské státní univerzity jsou zelené střechy skvělé pro chlazení budov, snižování rizika povodní, snižování emisí a poskytují prostor pro rozvoj přírody.

Dochází ke globálnímu oteplování, ubývá živočišných druhů a lidé se stěhují do měst. Proto se urbanisté snaží najít inovativní řešení, která by biologickou rozmanitost přivedla zpět do nejvíce obydlených oblastí.


Přečtěte si také:

Zelené střechy ochlazují města

Na rostliny a stromy je třeba pohlížet jako na nejdokonalejší klimatizační zařízení​


Zahrada v pohybu

Autobusová kampaň "Zahrada v pohybu" je součástí tříměsíční studie, která má otestovat, zda může zeleň pomoci snížit teplotu uvnitř autobusů a snížit množství paliva potřebného k napájení klimatizace.

Zatímco dopad vlivu zeleně umístěné na střechách budov je poměrně dobře zmapován, o vlivech zeleně umístěné na pohybujících se vozidlech toho mnoho nevíme,“ říká Tan Chun Liang, výzkumný pracovník na Národní univerzitě v Singapuru, který tuto kampaň inicioval.

Liang doufá, že výzkum ukáže, jak mohou města účinně bojovat s globálním oteplováním a efektem městského tepla (UHI). Město atakují mnohem vyšší teploty než okolní venkovské oblasti, a to díky průmyslu, dopravě a použitým stavebním materiálům.

Autobusová kampaň se připojuje k dalším zeleným iniciativám v Singapuru, jako je Green Mark Scheme, jehož cílem je, aby 80 % budov bylo do roku 2030 zelených. Singapur si klade za cíl být "zahradním městem", využívajícím zelené plochy k propojení komunit, obohacení biodiverzity a zlepšení klimatu.

Podle meteorologické služby Singapur (MSS) zažil Singapur v posledních 25 letech deset nejteplejších roků a osm z nich bylo zaznamenáno v tomto století.

Výzkum University of Wisconsin ukázal, že rostliny mohou chladit města vodou, která se odpaří z listů a zastínováním povrchů, které by jinak absorbovaly teplo.

Zelený autobus? A co autobusová zastávka?

Pracovníci GWS Living Art instalovali zelenou střechu také na autobusové zastávce v Kuala Lumpur, Malajsie. „Tato iniciativa vznikla ze stejné myšlenky jako Zahrada v pohybu. Nahradit zeleň ztracenou v důsledku městského rozvoje a využívat k ochlazení města nevyužité prostory,“ upozorňuje Zhi Kin z GWS Living Art.

Společnost doufá, že se tak podaří snížit teplotu, vyčistit vzduch kolem autobusové zastávky a omezit riziko bleskových povodní tím, že zelené střechy absorbují dešťovou vodu. Také věří, že iniciativa může zvrátit úbytek klíčových živočišných druhů, jako jsou včely, motýli a ptáci.

Malajsie má jednu z nejbohatších biodiverzit na světě. Podle ministerstva životního prostředí v Malajsii žije v zemi 785 známých druhů ptáků, 307 druhů savců a 2068 druhů sladkovodních a mořských ryb.

Zelená města jsou šťastnější a zdravější

Investice do více zelených ploch nepomáhají pouze životnímu prostředí, ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je přístup k zeleni také důležitý pro duševní zdraví. Ačkoli podle odhadů žije 55 % populace ve městech, lidé mají rádi blízkost k přírodě.

Město je místo, kde žijeme. Je to místo, kde pracujeme, kde zažíváme stresy, kde budujeme vztahy. Takže mít přírodu v našem každodenním životě je opravdu důležité," uvádí Kathleen Wolfová, sociální vědkyně z University of Washington, která zkoumá reakci lidí na přírodu ve městech. „Pokud jste ve stresovém režimu a jste venku nebo dokonce jen vidíte přírodu oknem, vaše úrovně stresu se během několika minut sníží."

Zdroj: Stephanie Bailey, CNN

Foto: CNN

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM