Autobusy v Singapuru zdobí zelené střechy

| autor: CNN0

Autobusy v Singapuru zdobí zelené střechy

Jak informovala agentura CNN, v Singapuru začaly jezdit autobusy se zelenými střechami. Země tak hledá možnosti, jak snižovat emise a zlepšovat kvalitu ovzduší.

Společnost GWS Living Art instalovala zelené střechy na deseti městských autobusech. I když autobus nevypadá jako typické místo pro umístění zelené střechy, projekt by mohl přinést ekonomické a ekologické výhody.

Podle průzkumu Michiganské státní univerzity jsou zelené střechy skvělé pro chlazení budov, snižování rizika povodní, snižování emisí a poskytují prostor pro rozvoj přírody.

Dochází ke globálnímu oteplování, ubývá živočišných druhů a lidé se stěhují do měst. Proto se urbanisté snaží najít inovativní řešení, která by biologickou rozmanitost přivedla zpět do nejvíce obydlených oblastí.

Přečtěte si také:

Zelené střechy ochlazují města

Na rostliny a stromy je třeba pohlížet jako na nejdokonalejší klimatizační zařízení​

Zahrada v pohybu

Autobusová kampaň "Zahrada v pohybu" je součástí tříměsíční studie, která má otestovat, zda může zeleň pomoci snížit teplotu uvnitř autobusů a snížit množství paliva potřebného k napájení klimatizace.

Zatímco dopad vlivu zeleně umístěné na střechách budov je poměrně dobře zmapován, o vlivech zeleně umístěné na pohybujících se vozidlech toho mnoho nevíme,“ říká Tan Chun Liang, výzkumný pracovník na Národní univerzitě v Singapuru, který tuto kampaň inicioval.

Liang doufá, že výzkum ukáže, jak mohou města účinně bojovat s globálním oteplováním a efektem městského tepla (UHI). Město atakují mnohem vyšší teploty než okolní venkovské oblasti, a to díky průmyslu, dopravě a použitým stavebním materiálům.

Autobusová kampaň se připojuje k dalším zeleným iniciativám v Singapuru, jako je Green Mark Scheme, jehož cílem je, aby 80 % budov bylo do roku 2030 zelených. Singapur si klade za cíl být "zahradním městem", využívajícím zelené plochy k propojení komunit, obohacení biodiverzity a zlepšení klimatu.

Podle meteorologické služby Singapur (MSS) zažil Singapur v posledních 25 letech deset nejteplejších roků a osm z nich bylo zaznamenáno v tomto století.

Výzkum University of Wisconsin ukázal, že rostliny mohou chladit města vodou, která se odpaří z listů a zastínováním povrchů, které by jinak absorbovaly teplo.

Zelený autobus? A co autobusová zastávka?

Pracovníci GWS Living Art instalovali zelenou střechu také na autobusové zastávce v Kuala Lumpur, Malajsie. „Tato iniciativa vznikla ze stejné myšlenky jako Zahrada v pohybu. Nahradit zeleň ztracenou v důsledku městského rozvoje a využívat k ochlazení města nevyužité prostory,“ upozorňuje Zhi Kin z GWS Living Art.

Společnost doufá, že se tak podaří snížit teplotu, vyčistit vzduch kolem autobusové zastávky a omezit riziko bleskových povodní tím, že zelené střechy absorbují dešťovou vodu. Také věří, že iniciativa může zvrátit úbytek klíčových živočišných druhů, jako jsou včely, motýli a ptáci.

Malajsie má jednu z nejbohatších biodiverzit na světě. Podle ministerstva životního prostředí v Malajsii žije v zemi 785 známých druhů ptáků, 307 druhů savců a 2068 druhů sladkovodních a mořských ryb.

Zelená města jsou šťastnější a zdravější

Investice do více zelených ploch nepomáhají pouze životnímu prostředí, ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je přístup k zeleni také důležitý pro duševní zdraví. Ačkoli podle odhadů žije 55 % populace ve městech, lidé mají rádi blízkost k přírodě.

Město je místo, kde žijeme. Je to místo, kde pracujeme, kde zažíváme stresy, kde budujeme vztahy. Takže mít přírodu v našem každodenním životě je opravdu důležité," uvádí Kathleen Wolfová, sociální vědkyně z University of Washington, která zkoumá reakci lidí na přírodu ve městech. „Pokud jste ve stresovém režimu a jste venku nebo dokonce jen vidíte přírodu oknem, vaše úrovně stresu se během několika minut sníží."

Zdroj: Stephanie Bailey, CNN

Foto: CNN