Aplikace kAppka monitoruje spotřebu vody takřka z libovolného smart vodoměru

| autor: Hana Tomášková0

kappka1
zdroj: Datové centrum Ústeckého kraje, p. o.

Systém kAppka umožňuje správu dat z chytrých vodoměrů a umí také vyslat upozornění v případě nenadálých úniků vody. Vznikl v Děčíně, kde s úspěchem funguje. V letošním roce se bude aplikace otvírat pro volné využití.

Aplikace kAppka byla vyvinuta jako součást koncepce SMART CITY města Děčín. Pracovníci děčínského magistrátu stáli u zrodu kAppky a magistrát získal za aplikaci ocenění magazínu Egovernment. Celý systém byl zdarma naprogramován ve spolupráci s krajskou datovou platformou Portabo. Aplikaci přiblíží v rozhovoru Tomáš Kejzlar, ředitel organizace Datové centrum Ústeckého kraje, p. o.

Jak přesně kAppka funguje a lze ji propojit s libovolnými chytrými vodoměry?

Aplikace kAppka běží jako součást datové platformy PORTABO, díky čemuž může využívat její jednotlivé nástroje pro sběr, zpracování a ukládání dat. Data přijatá z vodoměrů automaticky vyhodnocuje, vytváří z nich pohledy v podobě grafů a v případě překročení předpokládaných hodnot průtoků také automaticky posílá varovné zprávy kontaktním osobám.

Aplikace není vázaná na konkrétního výrobce a jsme schopni vyčítat hodnoty prakticky z libovolného vodoměru.

Jaká data umožňuje kAppka spravovat a co to znamená pro uživatele?

KAppka zpracovává informace o množství spotřebované vody na hlavních vodoměrech městských budov. Všechna data ukládá pro následné využití. Lze tak například zjistit rozdíly ve spotřebě v jednotlivých měsících či letech, nebo si porovnat spotřeby vody v jednotlivých městských budovách.

Aplikaci plánujeme rozšířit o další funkcionality, jako například nastavení cenových hladin a také ji v budoucnu zahrneme do celkového energetického managementu, kde budeme sledovat i spotřeby elektrické energie, plynu a tepla.

kappka2

Jaké jsou výhody kAppky oproti jiným aplikacím, které nabízí přímo výrobci nebo distributoři chytrých vodoměrů?

Tou klíčovou výhodou je, že veškerá naměřená data jsou kdykoliv k dispozici vlastníkům budov. Zároveň máme možnost vytvářet datové pohledy dle jejich potřeb, které se v čase mohou měnit. V neposlední řadě je podstatné, že aplikace bude fungovat i po výměně vodoměrů.

kappka3

Je aplikaci kAppka možné zakoupit nebo stáhnout, případně kam by se mohli obrátit zájemci z řad jiných měst, které by aplikace zaujala?

Využití aplikace je zdarma. V průběhu tohoto roku ji plánujeme zveřejnit pod otevřenou licencí jako open-source, tedy včetně zdrojových kódů tak, aby si ji mohl kdokoliv stáhnout a použít ji i bez nutnosti provozu v naší datové platformě PORTABO.

Pro města a obce v Ústeckém kraji však dává mnohem větší smysl využívat aplikaci přímo u nás, protože budeme garantovat její vývoj a funkčnost, stejně jako ukládání naměřených dat. Právě proto krajská datová platforma, která je součástí Datového centra Ústeckého kraje, vznikla.