Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Aplikace kAppka monitoruje spotřebu vody takřka z libovolného smart vodoměru

| autor: Hana Tomášková0

kappka1
zdroj: Datové centrum Ústeckého kraje, p. o.

Systém kAppka umožňuje správu dat z chytrých vodoměrů a umí také vyslat upozornění v případě nenadálých úniků vody. Vznikl v Děčíně, kde s úspěchem funguje. V letošním roce se bude aplikace otvírat pro volné využití.

Aplikace kAppka byla vyvinuta jako součást koncepce SMART CITY města Děčín. Pracovníci děčínského magistrátu stáli u zrodu kAppky a magistrát získal za aplikaci ocenění magazínu Egovernment. Celý systém byl zdarma naprogramován ve spolupráci s krajskou datovou platformou Portabo. Aplikaci přiblíží v rozhovoru Tomáš Kejzlar, ředitel organizace Datové centrum Ústeckého kraje, p. o.

Jak přesně kAppka funguje a lze ji propojit s libovolnými chytrými vodoměry?

Aplikace kAppka běží jako součást datové platformy PORTABO, díky čemuž může využívat její jednotlivé nástroje pro sběr, zpracování a ukládání dat. Data přijatá z vodoměrů automaticky vyhodnocuje, vytváří z nich pohledy v podobě grafů a v případě překročení předpokládaných hodnot průtoků také automaticky posílá varovné zprávy kontaktním osobám.

Aplikace není vázaná na konkrétního výrobce a jsme schopni vyčítat hodnoty prakticky z libovolného vodoměru.

Jaká data umožňuje kAppka spravovat a co to znamená pro uživatele?

KAppka zpracovává informace o množství spotřebované vody na hlavních vodoměrech městských budov. Všechna data ukládá pro následné využití. Lze tak například zjistit rozdíly ve spotřebě v jednotlivých měsících či letech, nebo si porovnat spotřeby vody v jednotlivých městských budovách.

Aplikaci plánujeme rozšířit o další funkcionality, jako například nastavení cenových hladin a také ji v budoucnu zahrneme do celkového energetického managementu, kde budeme sledovat i spotřeby elektrické energie, plynu a tepla.

kappka2

Jaké jsou výhody kAppky oproti jiným aplikacím, které nabízí přímo výrobci nebo distributoři chytrých vodoměrů?

Tou klíčovou výhodou je, že veškerá naměřená data jsou kdykoliv k dispozici vlastníkům budov. Zároveň máme možnost vytvářet datové pohledy dle jejich potřeb, které se v čase mohou měnit. V neposlední řadě je podstatné, že aplikace bude fungovat i po výměně vodoměrů.

kappka3

Je aplikaci kAppka možné zakoupit nebo stáhnout, případně kam by se mohli obrátit zájemci z řad jiných měst, které by aplikace zaujala?

Využití aplikace je zdarma. V průběhu tohoto roku ji plánujeme zveřejnit pod otevřenou licencí jako open-source, tedy včetně zdrojových kódů tak, aby si ji mohl kdokoliv stáhnout a použít ji i bez nutnosti provozu v naší datové platformě PORTABO.

Pro města a obce v Ústeckém kraji však dává mnohem větší smysl využívat aplikaci přímo u nás, protože budeme garantovat její vývoj a funkčnost, stejně jako ukládání naměřených dat. Právě proto krajská datová platforma, která je součástí Datového centra Ústeckého kraje, vznikla.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
e-Salon
Bert