Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Anketa: Jak náročné je plnění povinné kvóty u zpětného odběru výrobků s ukončenou životností?

| autor: Hana Tomášková0

VUŽ
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay/ redakce archiv

Zákon č. 542/2020 Sb. o výrobcích s ukončenou životností stanovuje minimální úroveň zpětného odběru výrobků s ukončenou životností. O plnění cílů sběru jsme hovořili se zástupci provozovatelů kolektivního systému – společnostmi Ekolamp (skupiny elektrozařízení 3, 4a, 5, 6), REMA Systém (skupiny elektrozařízení 1, 2, 3, 4a, 5, 6), Ecobat (odpadní přenosné baterie nebo akumulátory) a ELT Management Company CR (odpadní pneumatiky).

Zákonem daná minimální úroveň zpětného odběru výrobků s ukončenou
životností:
Rok 2022 a násl. (%)
Odpadní elektrozařízení (všechny skupiny) 65
Odpadní elektrozařízení skupiny 1 65
Odpadní elektrozařízení skupiny 2 65
Odpadní elektrozařízení skupiny 3 65
Odpadní přenosné baterie nebo akumulátory 45
Odpadní pneumatiky (všechny skupiny) 80

Jak náročné je plnění povinné kvóty u zpětného odběru výrobků s ukončenou životností?

Zuzana Adamcová, společnost EKOLAMP, s.r.o.:

V České republice je dle zákona povinné sebrat a zrecyklovat minimálně 65 % všech prodaných elektrozařízení. Dále je nutné sebrat a zrecyklovat minimálně 65 % z každé kategorie elektroodpadu, která je považována za nebezpečný odpad – to jsou světelné zdroje, lednice a televize.

Dílky skvělé spolupráci s výrobci, obcemi a ostatními partnery EKOLAMP plní všechny zákonem stanovené požadavky včetně nastavených cílů sběru.

David Chytil, člen představenstva společnosti REMA Systém, a.s.:

Společnost REMA Systém má za sebou výsledkově nejlepší rok své historie. REMA Systém vůbec poprvé překonala hranici 27 tisíc tun ročního sběru elektrozařízení, což se nám podařilo mimo jiné i díky většímu zapojení obcí, a zejména firem, které kladou čím dál větší důraz na ESG aktivity. Ve výsledku to znamenalo meziroční nárůst sběru o přibližně 17 procent. Letošní osmnácté výročí existence REMA Systém tak nemůžeme oslavit lépe, jelikož i letos společnost opět splnila celkový cíl sběru.

Problematika odpadů, recyklace a využitelnosti druhotných surovin je oblast, ve které se REMA umí úspěšně pohybovat. Poděkování patří zejména všem našim partnerům, bez kterých bychom nemohli uváděných výsledků dosahovat. A především si velmi vážíme každého člověka, který uvědoměle třídí vysloužilé elektrospotřebiče a pomáhá tak šetřit přírodu. Je třeba však dodat, že nadále musíme pracovat na osvětě a intenzifikaci zpětného odběru, aby byl dostupnější našim spotřebitelům, a díky tomu přinášel požadované výsledky.

Kateřina Vránková, společnost Ecobat, s.r.o.:

Pokud se věci skutečně dělají správně, není vůbec jednoduché samotný cíl splnit.

U baterií je to tak, že celý rok stále jen predikujeme. Finálně musí splnění legislativní kvóty vyjít hned v několika směrech, i když je závazný parametr jen jeden. Tzn. posbírat 45 % z toho, co je uvedeno na trh v průměru za poslední 3 roky, včetně vykazovaného roku – a to je největší oříšek. To, kolik baterií bylo skutečně ve vykazovaném roce uvedeno na trh, zjistíme totiž nejdříve tak 1. března po ukončeném roce, který bilancujeme. Samotný sběr ale končí již datem 31/12.

Novinkou je i pro baterie nárok na tzv. „refundaci“. Pokud mi v únoru někdo přinese opravné hlášení a nepotvrdí se černé scénáře vývoje ekonomiky v posledním kvartále, tak je splnění cílů pro mě adrenalin až do poslední chvíle.

Jestli jde o manažerské selhání? Nebo o poukázání na nesprávné nastavení metodiky? Nebo snad zrcadlení byrokratických představ s praxí? Každý ať si o tom usoudí finálně své.

Radim Filák, jednatel společnosti ELT Management Company Czech Republic, s.r.o.:

Podle našeho názoru jsou legislativní kvóty stanovené Ministerstvem životního prostředí ČR stanoveny správně a jejich splnění je realistické. Kvóty jsou stanoveny spravedlivě jak pro kolektivní systémy, tak pro individuálně plnící výrobce s cílem sběru všech pneumatik uvedených na trh v ČR.

Vítáme spolupráci s obcemi. Rádi bychom jim pomohli s informačními kampaněmi, např. v obecních novinách, obecním rozhlase nebo osvětovou činností prostřednictvím vzdělávacích materiálů pro obce a jejich obyvatele. Snahou je, aby občané primárně odevzdávali použité pneumatiky v autoservisech nebo pneuservisech. Tam dochází k jejich výměně a je to tedy jejich přirozené místo výskytu. Společnými silami takto můžeme pomoci obcím, aby jejich občané nemuseli vozit pneumatiky do obecních sběrných dvorů, a tím personálně a finančně nezatěžovali obec. Naším cílem a vizí je, aby pneumatiky nezatěžovaly životní prostředí a vytvářeli jsme společně lepší svět.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert