Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Adapterra Awards: Hamrys – nový rekreační park na orné půdě

| zdroj: Databáze projektů Adapterra Awards0

hamrys_01m1.jpg
zdroj: Adapterra Awards

Hektarový park? Řeknete si možná, že nejde o nic velkého. V hustě zastavěné Olomouci, která je zároveň obklopena intenzivně využívanou ornou půdou, je ale každý strom a keř navíc znát.

Místní obyvatele proto napadlo, že by vedle vodní plochy Hamrys mohl být místo pole nový park. A vedení města tento nápad podpořilo. Díky výsadbě stromů a keřů se rozšířila zdejší rekreační lokalita, nová zeleň navíc zvyšuje vzdušnou vlhkost a brání vysychání půdy.

Co opatření řeší

Efekt tepelného ostrova je pro intenzivně zastavěná a rozlehlá města čím dál větším problémem. Olomouc navíc leží uprostřed zemědělsky využívané Hané. Je tedy obklopena ornou půdou, naopak o lesy je zde nouze. Vlny veder, snížená vzdušná vlhkost a vysychání půdy jsou zde proto cítit více než jinde. Právě tento stav má alespoň lokálně zlepšit nově vysazený park.

hamrys_03m1.jpg

Jak to funguje

Na pomezí Nových sadů a Slavonína vedle pískovny Hamrys nechalo město v roce 2018 vysázet nový park. Na ploše 1,05 hektarů zde bylo vysazeno 62 vzrostlých stromů různých druhů a 466 kusů keřů, provedeny byly také terénní úpravy a výsev lučního porostu.

Původní stav

Na místě dnešního parku byla dříve každoročně využívaná orná půda. Park navazuje na stávající vodní plochu Hamrys, která byla už dříve oblíbeným cílem rekreace. Přímo kolem parku je vedena Jantarová cyklostezka. Nový park proto výrazně zlepšil rekreační potenciál území.

Údržba

Tříletá údržba všech vegetačních ploch po výsadbě bude město stát 406 tisíc korun.

hamrys_09m2.jpg

Proč to není jinak

Další varianty nebyly s ohledem na územní plán zvažovány. Jinou lokalitu vhodnou pro tak rozsáhlou plochu zeleně územní plán v blízkém okolí nenabízel.

Největší výzvy a překážky

Rizikem pro nově založený park by mohl být nedostatek vláhy, a tedy i zvýšená potřeba zálivky a s tím související vyšší náklady na údržbu. Není vyloučeno ani mechanické poškození rozměrnou zemědělskou technikou pohybující se na sousedící orné půdě, případně vandalství. S těmito riziky je však možné se vypořádat a případné problémy vyřešit.

Výzvou byla extrémně krátká doba realizace parku. Na druhou stranu se ukazuje, že pokud investor zajistí finanční zdroje a disponuje odbornými složkami s odpovídajícími zkušenostmi, lze i z pozice města za 8 měsíců zrealizovat park o rozloze více než 10 000 metrů čtverečních.

hamrys_08m3.jpg

Zkušenosti z provozu

Na hodnocení zkušeností z provozu je zatím ještě brzy. Dá se ale očekávat, že zkušenosti a inspiraci pro další podobné parky přinese použití takzvaných výplňových dřevin při tvorbě parku. Jde o dřeviny, které urychlují nástup pozitivních efektů založení parku a u kterých se současně už dopředu počítá s brzkým odstraněním.

Tato metoda v mnoha případech vyvolává u investorů obavy. Laická veřejnost totiž často prosazuje ochranu těchto výplňových porostů. Někdy dochází také ke tlaku ze strany orgánů ochrany přírody a z toho následně plynoucí obavy správců zeleně, že bude při odstranění těchto výplňových dřevin uložena povinnost náhradní výsadby.

Kolik to stálo

Celkové náklady tvořilo 743 tisíc korun z rozpočtu statutárního města Olomouc.

Pokud bude zabezpečena průběžná údržba, lze nový park považovat za trvalou hodnotu. Ekonomický přínos ani návratnost investice nebyly vzhledem k charakteru projektu kalkulovány.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert