Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Aby Brno nezavalily odpadky. Jaký je plán?

| zdroj: Brno0

Město Brno podporuje recyklaci odpadu, chystá moderní třídící linku

Už léta se v Brně odpad neskládkuje, všechen obsah černých popelnic se proměňuje na energii a teplo. Teď je navíc Brno na prahu nové éry třídění.

O nové automatické třídicí lince už možná řada lidí slyšela. Nachází se v areálu SAKO Brno, městské společnosti starající se o odpad. Od loňského podzimu se postupně zapojovala do zkušebního provozu, ostrý byl naplánován na tento rok. A jde o velký přelom.

Zatímco na ruční lince z pásu vytahují ceněné typy plastů lidské ruce, jejichž efektivita se pohybuje kolem 20 procent, automatická linka vytřídí odpad rychleji a s téměř pětinásobnou účinností.

Kromě toho, že oddělí různé druhy plastů nejen podle materiálu, ale třeba i podle barev (které jsou například pro další zpracování PET lahví určující), pomocí magnetů dovede separovat také železné i neželezné kovy. Díky tomu se Brňanům usnadnilo třídění – plechovky, alobal nebo víčka od jogurtů už nemusí schraňovat a odnášet na sběrná střediska odpadu. Jednoduše je vyhodí do žlutého kontejneru spolu s plasty.

Linku takovéto úrovně najdete kromě Brna už jen v Praze. „Zatímco teď bylo dotřiďování v Brně na hraně kapacity, v případě papíru dokonce za hranou a museli jsme ho vozit jinam, automatická linka se postará nejen o veškerý obsah žlutých a modrých kontejnerů v našem městě, ale ještě zvládne i dotřídit odpad z okolních obcí,“ dodává mluvčí společnosti SAKO Brno Michal Kačírek.

Největší sběrné středisko odpadu ve městě

V areálu už probíhají stavební úpravy, které lokalitu připravují na výstavbu nového moderního kotle. Ten posílí aktuální dva – a aby dostál přísloví o novém koštěti, které dobře mete, bude mít zhruba stejný výkon jako oba stávající dohromady. V těch ročně shoří zhruba 230 tisíc tun odpadu, díky čemuž se do sítě dostane 46 tisíc MWh elektrické energie a současně 1 GJ tepla. (Mimochodem, právě v tomto tkví rozdíl mezi spalovnou a tzv. ZEVO. Ve spalovně se jen spaluje, v zařízení na energetické využívání odpadu /ZEVO/ se dál pracuje se vzniklou energií.)

„Díky novému kotli pokryjeme potřebu mnoha dalších obcí jak v Jihomoravském, tak i v dalších krajích, ulevíme přírodě eliminací skládek a vyrobíme o to více tepla a energií pro brněnské domácnosti,“ vyjmenovává přednosti projektu Kačírek. SAKO momentálně hledá zhotovitele stavby, v areálu buduje nové dílny, šatny či administrativní zázemí, které musely novému kotli ustoupit; hotovo by mělo být v roce 2026.

Ještě dříve ale čeká areál pod Stránskou skálou jiná novinka: už tento rok je v plánu vybudovat tu a zprovoznit nové sběrné středisko odpadu. „Bude největší v celém Brně, mnohem větší než to aktuálně největší na Sochorově. Vznikne tu i překladiště skla,“ říká Michal Kačírek.

Více nejen o tomto, ale i dalších významných projektech města najdete na webu cobude.brno.cz. Podrobné informace shromažďuje SAKO Brno na speciálních stránkách www.resako.cz.

Pravda, nebo lež?

Spalování odpadu je neekologické – podívejte se, kolik kouře vychází z komína SAKO!

Lež. Z komína vychází především vodní pára, emise vznikající spalováním jsou odstraňovány několikastupňovou filtrací.

Třídit nemá smysl, všechny svozy stejně míří do spalovny.

Není to vysloveně lež, ale špatná interpretace. Všechny svozy míří do areálu SAKO, kde jsou ale jak kotle, tak třídicí linka na recyklovatelný odpad.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert