62. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení přinesla témata, na která je třeba se zaměřit

| zdroj: TZ Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení0

zdroj: SRVO

62. konference Společnosti pro rozvoz veřejného osvětlení, která se konala ve dnech 18. - 19. 4. 2024 v Praze v TOP Hotelu Praha, se nesla již od zahájení v tradičně pozitivním duchu.

Na tři základní témata „Ekologicky, hospodárně a bezpečně“, klademe důraz již několikátou konferenci v řadě a představují hlavní cíl a směřování SRVO do budoucna.

Konkrétně se pak zaměříme na následující témata:

1. Podpoříme Ministerstvo pro místní rozvoj v šíření osvěty v oblasti změn ve stavebním zákoně, které se týkají veřejného osvětlení, a to především formou přednášek a odkazů na tyto změny. Pravidelně se budeme seznamovat s úpravami a projednávat jejich dopad v praxi.
  2. I nadále budeme doporučovat vlastníkům a provozovatelům VO čerpat v maximální míře dotace z Národního plánu obnovy 1/2022 vypsaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Objem čerpání ve všech fázích žádostí dosáhl k 04/2024 celkem 1,93 mld. Kč a je určen k výměně 218 tis. svítidel s celkovým každoročním snížením energetické náročnosti soustav veřejného osvětlení ve výši 66,3 GWh (to odpovídá např. 6leté spotřebě soustavy veřejného osvětlení v Plzni).
  3. Ve spolupráci s Ministerstvem dopravy, samostatným oddělením BESIP a ředitelstvím služby Dopravní policie ČR budeme jednat o aktualizaci Technických kvalitativních podmínek staveb pozemních komunikací, Kapitoly 15 – Osvětlení pozemních komunikací, příloha č. 1. Cílem navrhované aktualizace je neosvětlovat místa pro přecházení. Na základě analýz dopravních nehod je patrné, že světlo na místech pro přecházení snižuje opatrnost chodců vůči projíždějícím vozidlům, kterým musí chodec dát přednost.
  4. Podpoříme města a obce v České republice ve věci čerpání dotačního titulu „Prevence kriminality na místní úrovni“ vypsaného Ministerstvem vnitra s cílem minimalizace kriminality v rizikových neosvětlených místech měst a obcí. Z pohledu prevence kriminality je potřeba zvýšit pocit bezpečí v tomto rizikovém místě.
  5. V oblasti plnění normy ČSN 36 0459 o omezování nežádoucích účinků venkovníhoosvětlení podporujeme pokračování obnovy veřejného osvětlení dle již zpracovaných koncepčních dokumentů jednotlivých měst a obcí, které obsahují přísnější limity dle normy ČSN EN 12 464-2 a pro zónu světelného prostředí Z2 až Z4 podporujeme i nadále využívání náhradní teploty chromatičnosti do 2700 K, která je dnes vyžadována ze strany poskytovatele dotace. Prosazování náhradní teploty chromatičnosti 2700 K je výsledkem dřívějších jednání meziresortní skupiny světelného znečištění se zastoupením dalších odborníků, a je také obsahem 508. Usnesení Senátu Parlamentu České republiky ze dne 14. 10. 2020. Městům a obcím poskytneme v tomto směru odbornou pomoc.