Trend růstu registrací nových elektroaut pokračuje

| zdroj: MD ČR0

md0.JPG
zdroj: MD ČR

Za první pololetí letošního roku bylo celkově zaregistrováno 112 tisíc vozidel. Elektroauta se na počtu podílí 4,3% s počtem 3 454 vozidel. Meziroční nárůst registrací je tak o 65% vyšší oproti stejnému období roku 2020.

„Elektrická a plynová vozidla si v součtu připsala 4 864 registrací, meziročně o téměř 65 % více. Z nových osobních elektrických a plynových vozidel si nejvíce registrací připsala Škoda díky 774 PHEV, 461 BEV a 341 CNG vozidlům. Se 864 LPG vozidly a 3 BEV pak následovala Dacia před Mercedes-Benz, který evidoval 280 PHEV a 75 BEV. Celkem 30 značek registrovalo v průběhu uplynulých 6 měsíců elektrická a plynová vozidla, která se v letošním roce v součtu na všech registracích podílela 4,3 %,“ uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu.

V průběhu ledna až června 2021 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 112 805 nových osobních vozidel, což představovalo meziročně o 17 775 registrací více, tj. +18,7 %.

Registrace nových čistých osobních automobilů v období 1-6/2021:

• 2 192 PHEV vozidel (plug-in hybrid), 1,94% podíl,
  • 1262 BEV vozidel (bateriové elektrické), 1,12% podíl,
  • 996 LPG vozidel (zkapalněný ropný plyn), 0,88% podíl,
  • 413 CNG vozidel (stlačený zemní plyn), 0,37% podíl,
  • 1 FCEV vozidlo (elektrické s palivovými články)
md1.png

Z uvedeného grafu, který zobrazuje registrace čistých vozidel, lze v letošním roce pozorovat rekordní počet registrací PHEV a LPG vozidel, počet registrací vozidel BEV prakticky stagnoval, významné snížení pak lze pozorovat u registrací CNG vozidel.

REGISTRACE NOVÝCH OSOBNÍCH VOZIDEL V ČR (1-6/2021)

md2.png

Pozn.: Vozidla Tesla nejsou v grafu uvedena, ve zdrojových datech není u nich uvedeno obchodní označení, obdobná situace je u vozidel s palivem „nezařazeno“.

Zdroj grafů a tabulek: Centrum dopravního výzkumu

Více informací lze také nalézt na stránkách CIVINET a Centra dopravního výzkumu.