Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zrekonstruovaný Lovětínský rybník na Chrudimsku zadrží i stoletou vodu

| autor: Lesy ČR0

O projektu Lesů České republiky jsme vás již informovali v článcích Lesy ČR chtějí vrátit vodu lesu a Vracíme vodu lesu: První bilance největšího vodohospodářského programu Lesů České republiky.

Lesy ČR dokončily rekonstrukci Lovětínského rybníkau zříceniny hradu Lichnice v Pardubickém kraji. Ten nyní zadrží i stoletou vodu. Stavba za 3,3 miliony korun bez DPH stabilizovala hráz proti povodním, ze zatopené plochy se odstranilo 2400 m3 sedimentu.

Rybník nad národní přírodní rezervací Lichnice – Lovětínská rokle zadržuje při normální hladině na 3,3 hektarech plochy 58 tisíc m3 vody. 

„Hráz byla poškozená. Při rekonstrukci jsme zvětšili kapacitu rybníka a zvýšili stabilitu hráze, takže nyní zadrží i stoletou vodu,“ uvedl Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe.

Návodní stranu hráze opevnila kamenná rovnanina. Opravený je i výpustný objekt, tak zvaný požerák. Stavební práce začaly loni na podzim, od června je rybník napuštěný a využívaný k přírodnímu koupání.

Vodohospodáři z Lesů ČR zároveň ponechali ve vodním díle i bezzásahové pásmo, aby zachovali prostředí pro původní mokřadní živočišná i rostlinná společenstva.

Stavbu spolu s Lesy ČR financovalo Ministerstvo zemědělství ČR, a to 1,6 miliony korun.

Foto: zdroj Lesy ČR

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert