Zrekonstruovaný Lovětínský rybník na Chrudimsku zadrží i stoletou vodu

| autor: Lesy ČR0

O projektu Lesů České republiky jsme vás již informovali v článcích Lesy ČR chtějí vrátit vodu lesu a Vracíme vodu lesu: První bilance největšího vodohospodářského programu Lesů České republiky.

Lesy ČR dokončily rekonstrukci Lovětínského rybníkau zříceniny hradu Lichnice v Pardubickém kraji. Ten nyní zadrží i stoletou vodu. Stavba za 3,3 miliony korun bez DPH stabilizovala hráz proti povodním, ze zatopené plochy se odstranilo 2400 m3 sedimentu.

Rybník nad národní přírodní rezervací Lichnice – Lovětínská rokle zadržuje při normální hladině na 3,3 hektarech plochy 58 tisíc m3 vody.

„Hráz byla poškozená. Při rekonstrukci jsme zvětšili kapacitu rybníka a zvýšili stabilitu hráze, takže nyní zadrží i stoletou vodu,“ uvedl Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe.

Návodní stranu hráze opevnila kamenná rovnanina. Opravený je i výpustný objekt, tak zvaný požerák. Stavební práce začaly loni na podzim, od června je rybník napuštěný a využívaný k přírodnímu koupání.

Vodohospodáři z Lesů ČR zároveň ponechali ve vodním díle i bezzásahové pásmo, aby zachovali prostředí pro původní mokřadní živočišná i rostlinná společenstva.

Stavbu spolu s Lesy ČR financovalo Ministerstvo zemědělství ČR, a to 1,6 miliony korun.

Foto: zdroj Lesy ČR