Vracíme vodu lesu: První bilance největšího vodohospodářského programu Lesů České republiky

| autor: Lesy ČR0

Lesy ČR spravují asi 38 tisíc kilometrů říček, bystřin, potoků i malé vodní nádrže a rybníky. Právě tyto stavby mohou významně zadržet vodu v krajině a ovlivňovat zásoby podzemní vody. „Naše úpravy drobných toků zmírní dlouhotrvající sucho a zpomalí odtok vody z krajiny. Proto obnovujeme nebo budujeme nové tůně, mokřady a rybníky, revitalizujeme koryta potoků, nádrže a meliorační kanály.Jakékoli opatření, které zlepší vodní bilanci, má smysl,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Například ve středních Čechách podnik na Kutnohorsku obnovil vodní nádrž Všesoky (na snímku) nebo historickou nádrž Dolní Čtvrtník na Benešovsku. V Pardubickém kraji zrekonstruoval Lovětínský rybník u Chrudimi. Na jihu Čech vrátil Chřástalí potok do přírodního meandrujícího koryta. V Moravskoslezském kraji zase odbahnil vodní nádrž Sedlinka a upravil jeden z jejích objektů a tak dále.

Do konce roku má přírodě pomoci dalších 36 dokončených staveb a jiné se připravují.

Foto: ilustrační/ redakce