Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zpracování čistírenských kalů do kompostu

| autor: Hana Tomášková0

kaly1.JPG
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V tomto roce končí přechodné období, kdy bylo možné ukládat kaly z ČOV na zemědělskou půdu za mírnějších podmínek. Nově budou muset vlastníci a provozovatelé ČOV zajistit kalovou koncovku nebo převážet kal do kompostáren.

Od 1. ledna 2023 se na základě vyhlášky č. 273/2021 Sb. k zákonu o odpadech zpřísňuje limit povoleného množství mikroorganismů pro čistírenské kaly při jejich aplikaci na zemědělskou půdu. Mezi zařízení, která mají příjem kalů podle stanovených podmínek povolen, patří kompostárny.

V praxi proto vznikají nové projekty, které řeší zpracování z čistíren odpadních vod. Jeden z nich představí v krátkém rozhovoru Roman Sládek, místostarosta města Ivančice a zároveň člen správní rady a místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice (absolvent VUT oboru vodní hospodářství).

Více se o Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice dozvíte v našem článku Ivančice: Svazky obcí ve vodárenství mají smysl.

V jaké fázi se nachází nový projekt na zpracování čistírenských kalů na ČOV Ivančice?

Hlavním smyslem záměru kompostovat čistírenské kaly je ekonomika a uzavření odpadového cyklu. Momentálně se dokončuje velice podrobná technicko-ekonomická studie, která má mimo jiné za úkol připravit vše k realizaci.

Jak se bude zpracování kalů realizovat?

Principem je zpracovat čistírenský kal na místě kompostováním s biomasou, která je odvážena na komerční kompostárnu. Po realizaci se bude biomasa z členských obcí svážet na naši kompostárnu, kde bude smíchána s čistírenským kalem a zpracovaný kompost se bude moci zapracovávat zpět na pozemky.

Jaké jsou cíle projektu?

Měl by odpadnout transport kalů specializovanou firmou k tzv. likvidaci, mělo by být dokončeno ukládání zeleně do komerční kompostárny a vše by se na místě zpracovalo a zpětně uložilo na místní obhospodařované pozemky.

Tím by se uzavřel celý cyklus a půda by tak dostala tolik potřebnou organickou hmotu pro její lepší strukturu. Kompost musí splňovat všechny parametry, které stanoví současná legislativa. Spolupracujeme s odborem životního prostředí, s hospodařícími zemědělci a samozřejmě s našimi členskými obcemi, kterých se to týká.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ