Zpracování čistírenských kalů do kompostu

| autor: Hana Tomášková0

kaly1.JPG
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V tomto roce končí přechodné období, kdy bylo možné ukládat kaly z ČOV na zemědělskou půdu za mírnějších podmínek. Nově budou muset vlastníci a provozovatelé ČOV zajistit kalovou koncovku nebo převážet kal do kompostáren.

Od 1. ledna 2023 se na základě vyhlášky č. 273/2021 Sb. k zákonu o odpadech zpřísňuje limit povoleného množství mikroorganismů pro čistírenské kaly při jejich aplikaci na zemědělskou půdu. Mezi zařízení, která mají příjem kalů podle stanovených podmínek povolen, patří kompostárny.

V praxi proto vznikají nové projekty, které řeší zpracování z čistíren odpadních vod. Jeden z nich představí v krátkém rozhovoru Roman Sládek, místostarosta města Ivančice a zároveň člen správní rady a místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice (absolvent VUT oboru vodní hospodářství).

Více se o Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice dozvíte v našem článku Ivančice: Svazky obcí ve vodárenství mají smysl.

V jaké fázi se nachází nový projekt na zpracování čistírenských kalů na ČOV Ivančice?

Hlavním smyslem záměru kompostovat čistírenské kaly je ekonomika a uzavření odpadového cyklu. Momentálně se dokončuje velice podrobná technicko-ekonomická studie, která má mimo jiné za úkol připravit vše k realizaci.

Jak se bude zpracování kalů realizovat?

Principem je zpracovat čistírenský kal na místě kompostováním s biomasou, která je odvážena na komerční kompostárnu. Po realizaci se bude biomasa z členských obcí svážet na naši kompostárnu, kde bude smíchána s čistírenským kalem a zpracovaný kompost se bude moci zapracovávat zpět na pozemky.

Jaké jsou cíle projektu?

Měl by odpadnout transport kalů specializovanou firmou k tzv. likvidaci, mělo by být dokončeno ukládání zeleně do komerční kompostárny a vše by se na místě zpracovalo a zpětně uložilo na místní obhospodařované pozemky.

Tím by se uzavřel celý cyklus a půda by tak dostala tolik potřebnou organickou hmotu pro její lepší strukturu. Kompost musí splňovat všechny parametry, které stanoví současná legislativa. Spolupracujeme s odborem životního prostředí, s hospodařícími zemědělci a samozřejmě s našimi členskými obcemi, kterých se to týká.