Zlínský kraj připravuje nákup prvních pěti elektromobilů

| autor: Hana Tomášková0

elektromobil11.JPG
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Vozový park zlínských sociálních služeb stárne a jeho provoz začíná být neudržitelný. Zlínský kraj proto plánuje pořídit pro ně pět elektromobilů. Jedná se o první vozy s alternativním pohonem, které kraj zakoupí.

Nové vozy bez emisí

Zlínský kraj prozatím nemá v majetku vozidla na alternativní pohon (LPG, CNG, elektřina, vodík). Tímto projektem chce zahájit obnovu vozového parku v sociálních službách způsobem, který je ekologický a vhodný pro městský provoz.

„Ekologizace vozového parku je určitě směr, kterým chceme jít, nicméně je to nákladově velká položka a bude trvat delší dobu, než auta na alternativní pohon zcela nahradí ty se spalovacími motory. Nákup elektromobilů pro sociální služby reagoval na dotační výzvu. Záležet tedy vždy bude na daných finančních možnostech konkrétní organizace a možné dotační podpoře. Samozřejmě bude také důležité, jak se elektromobily osvědčí v ostrém provozu,“ uvádí statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která má v gesci životní prostředí i sociální oblast.

Dodání do poloviny příštího roku

Předpokládá se, že dodání elektromobilů proběhne v období od konce roku 2022 do první poloviny roku 2023. Termín se odvíjí od průběhu veřejné zakázky a závisí také na možnostech dodavatelů.

Dotace pokryje téměř 90 % nákladů

Celkové náklady na koupi činí 5 900 000 korun. Z toho téměř 90 procent pokryje dotace z Evropské unie a ze státního rozpočtu, zbývající část doplatí Zlínský kraj. Projekt je financován z Integrovaného regionálního operačního programu v rámci výzvy „Sociální infrastruktura se zvýšenou energetickou účinností.“

Dobíjení

Vozy budou dobíjeny přímo v jednotlivých sociálních službách, které si je pořizují. Zlínský kraj bude rovněž usilovat o využití dotací na výstavbu dobíjecích stanic v kombinaci s fotovoltaickými elektrárnami.

Využití vozů

Elektromobily budou využívat dvě příspěvkové organizace Sociální služby Vsetín a Centrum ÁČKO ve Valašském Meziříčí. Jeden z automobilů bude upraven pro přepravu imobilních občanů, zbylé budou sloužit například k rozvážení obědů, při obstarávání osobních záležitostí klientů, při jejich zájmových aktivitách, vzdělávání a zajišťování kontaktu se společenským prostředím.

K výhodám elektromobilů patří například:

• Ekologický provoz
  • Levnější provoz a údržba
  • Levnější povinné ručení
  • Tichý chod
  • Osvobození od poplatku za dálnice v ČR

Povinnost nakupovat vozy s alternativním pohonem

Připravuje se zákon o podpoře nízkoemisních vozidel, který je transpozicí evropské směrnice. Ten bude veřejným zadavatelům ukládat povinnost nakupovat určité procento vozidel s alternativním pohonem na zajištění veřejné dopravy. Zákon je k projednání v Poslanecké sněmovně a měl by být účinný ještě letos.