Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Živnostenský odpad

| autor: Hana Tomášková0

Rokytnice
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia Commons

Každá právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejichž činnosti vznikají odpady, je považována za původce odpadu. Má tedy povinnost zajistit přednostní využití odpadů, odpad třídit, odkládat do sběrných nádob a předávat odpady pouze osobě oprávněné k jejich převzetí. K jednotlivým druhům odpadů je nutné vést průběžnou evidenci, mít uzavřenou smlouvu se svozovou oprávněnou společností nebo mít uschované doklady o likvidaci všeho odpadu.

Co je živnostenský odpad

Pojem živnostenský odpad zákon nedefinuje. Za živnostenský odpad bývá obvykle označován komunální odpad a odpady z obalů z papíru, plastů, skla a kovů, které vznikají při nevýrobní činnosti právnických osob a fyzických osob oprávněných k podnikání.

Podnikatel či jiný komerční subjekt má následující 3 možnosti, jak odkládat odpad:

  • Na základě smlouvy s oprávněnou osobou k převzetí daného druhu a kategorie odpadu, nebo
  • prostřednictvím obecního systému nakládání s komunálními odpady na základě smlouvy s dotčenou obcí; v takovém případě se odpady z obalů zařazují jako odpovídající druh komunálního odpadu
  • V případě velmi malé produkce předat odpad do sběrných surovin nebo sběrných dvorů a schovat si potvrzení o odevzdání odpadů

Obce však nemají povinnost umožnit zapojení živnostenského odpadu do obecního systému. Je to právo, nikoliv povinnost obce. / Zdroj a další informace Mgr. Petr Opluštil z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS s.r.o. v našem článku Právník radí: Jak na živnostenský odpad.

Kontrola podnikatelských subjektů obcemi

Obecní úřad každé obce v České republice má dle § 147 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech (zákon o odpadech) oprávnění kontrolovat, zda právnické a podnikající fyzické osoby

a) využívají obecní systém pouze na základě písemné smlouvy s obcí a v souladu s ní, a

b) mají zajištěno převzetí odpadu, který samy nezpracují v souladu se zákonem o odpadech, osobou oprávněnou k převzetí daného druhu a kategorie odpadu podle zákona o odpadech.

Pokud bude mít obecní úřad podezření, že určitá právnická nebo podnikající fyzická osoba užívá její obecní systém, i když nemá uzavřenou smlouvu s obcí na využívání obecního systému nebo v rozporu s uzavřenou smlouvou nebo že tato osoba nemá uzavřenou smlouvu s oprávněnou osobou k převzetí odpadu, může zahájit kontrolu dodržování těchto povinností u této osoby. Při kontrole pak postupuje v souladu se zákonem č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů./ Zdroj a další informace Mgr. Petr Opluštil z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS s.r.o. v našem článku Právník radí: Jak se mohou obce bránit proti neoprávněnému odkládání odpadu od podnikajících osob.

Příklady dobré praxe:

Rokytnice nad Jizerou

„Rokytnice nad Jizerou je známým turistickým střediskem a je specifická tím, že na území města existuje velká spousta zejména menších ubytovatelů nebo podnikatelů ve službách,“ přibližuje situaci ve městě Petr Matyáš, starosta města Rokytnice nad Jizerou.

Směsný komunální odpad

„V případě směsného komunálního odpadu fungují na území města dvě velké společnosti, které podnikatelům nabízí služby svozu odpadů. Těm menším město nabízí možnost zapojit se do obecního systému odpadového hospodářství nákupem pytlů na odpady, vývozy nádob ale město nenabízí,“ říká k systému Petr Matyáš.

Tříděný odpad

U tříděných odpadů je nabídka větší. „Podnikatelům je již několik let nabízena možnost zapojit se do obecního systému odpadového hospodářství dvěma způsoby. První je uzavření smlouvy s obcí, na základě které jsou oprávněni tříděné odpady odkládat do velkoobjemových nádob umístěných v obci nebo do sběrného dvora. Za tuto službu podnikatelé hradí roční paušální částku podle velikosti provozovny, a to od 1 000 Kč do 5 000 Kč. Velikost provozovny je dána například počtem lůžek nebo skutečností, zda se jedná o prodejní činnost, restauraci, větší ubytovací zařízení spojené s restaurací, samoobsluhu, apod. Druhou možností zapojení se do systému je nákup pytlů na tříděný odpad za stanovenou kupní cenu, 5 - 20 Kč, i zde je povinnost mít s obcí uzavřenou smlouvu. Tato možnost je využívána zejména menšími ubytovateli nebo drobnými živnostníky,“ objasňuje detaily starosta.

Neoprávněné odkládání odpadu z podnikatelské činnosti

Tak jako mnoho dalších měst, i Rokytnice nad Jizerou se setkává s neoprávněným odkládáním tzv. živnostenského odpadu do nádob na komunální odpad. U směsných komunálních odpadů nebo objemných odpadů neeviduje město větší problém. „Černé skládky na území města v posledních letech nevznikají,“ konstatuje Petr Matyáš a dodává: „Objevují se ale např. různé krabice nebo nespecifikované pytle se směsným odpadem, které musí město odvést a zabezpečit pořádek v obci. Není to však žádné zásadní množství.“

V případě nádob na vytříděný odpad je situace odlišná. „Zejména u tříděných odpadů, kde se odkládání velmi špatně kontroluje, je to velmi častý prohřešek,“ potvrzuje starosta a doplňuje: „Nádoby jsou určeny výhradně pro fyzické osoby, poplatníky místního poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, nebo smluvní partnery. Velká spousta podnikatelů ovšem dosud smlouvu uzavřenou nemá, ale tříděné odpady běžně odkládají do velkoobjemových nádob. Nádoby jsou všem dostupné bez omezení a podnikatelé nemají potřebu odkládání odpadů vždy řešit zákonnou cestou. Vliv na to má i to, že velká spousta místních podnikatelů je zároveň občany obce, takže odpady z podnikání často končí v pytlích a nádobách, které využívají z titulu občana.“

Město přišlo s řešením

„Z tohoto důvodu město přišlo s možností zapojit se do obecního systému legální cestou, uzavřením smlouvy s obcí, ale není to úplně rychlé řešení a obnáší spoustu přesvědčování a osvětové informační činnosti. V letošním roce jsme také ve spolupráci s novou svozovou firmou provedli inventarizaci a očipování nádob na komunální odpad, což umožní detailní kontrolu svážených nádob. Jiné nádoby než přidělené obci a očipované nesvážíme. K tomu máme nastaveny objemy nádoby u objektů podle počtu trvale žijících obyvatel nebo pro objekty individuální rekreace, což by mělo kapacitně omezit zneužívání těchto nádob ze strany podnikatelů - především ze strany malých ubytovacích zařízení a z objektů individuální rekreace,“ nastiňuje starosta jednotlivé úkony.

Jak zamezit neoprávněným návozům tzv. živnostenského odpadu

„Návozům lze zamezit především kontrolní i osvětovou činností. Kontrolní činnost provádí i městská policie. Pomoci by mělo i již zmíněné očipování nádob a následná kontrola svozů. Na několika místech s velkoobjemovými nádobami na tříděné odpady funguje kamerový systém nebo jsou umísťovány fotopasti. Samotnou kontrolu podnikatelů v oblasti nakládání s odpady město provádí spíš u konkrétních případů, neboť se jedná o časově náročnou práci. Nejlepší výsledky při zapojování podnikatelů do systému vykazuje jejich přímé oslovování, kdy se je snažíme informovat o jejich možnostech. Dobře to funguje například u ubytovatelů, kteří mají registrační povinnost u městského úřadu kvůli místním poplatkům. V této fázi je s nimi řešeno i to, jak s odpady nakládají a většina z nich se přijde znovu blíže informovat nebo si přímo uzavře smlouvu. Velmi by pomohla i občasná namátková kontrola ze strany jiných kontrolních orgánů, např. České inspekce životního prostředí nebo příslušného obecního úřadu s rozšířenou působností. Informační články určené pro podnikatele má město zveřejněno i na svých webových stránkách a zveřejňuje je v místním Rokytnickém zpravodaji,“ přibližuje Petr Matyáš kroky, které město zvolilo, aby se vypořádalo s neoprávněným odkládáním odpadu vzniklého z podnikatelské činnosti.

Máte dotazy týkající se odpadu vzniklého z podnikatelské činnosti? Můžete se obrátit na odborníky prostřednictvím naší Poradny:

Poradna3.png

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert