Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

ZEVO jako nedílná součást oběhového hospodářství II.

| autor: Hana Tomášková0

sako_zdrojSAKO.jpg
zdroj: SAKO Brno

Neprodukovat odpad je krásnou utopií, leč skutečnost je jiná. Produkce odpadu roste a oběhové hospodářství je na mnoha místech v plenkách. Jakou roli v tomto koloběhu má a ještě může mít zařízení pro energetické využití odpadu?

K problematice se dnes vyjádřili Petr Mareš, technický ředitel United Energy, a.s. a Kristina Jakubcová, tisková mluvčí FCC Česká republika, s.r.o.

Na stejné otázky odpovídali také Miloš Kužvart, výkonný ředitel České asociace oběhového hospodářství, z.s. a Petr Novotný, expert na energetiku z Institutu Cirkulární Ekonomiky, z.ú. v článku ZEVO jako nedílná součást oběhového hospodářství I.

Jak se díváte na roli ZEVO v oběhovém hospodářství?

Petr Mareš, technický ředitel United Energy, a.s.:

Role je jednoduchá – na vstupu máte odpad s nějakým energetickým potenciálem, který už nelze jinak/lépe využít a ven ze ZEVO odchází čistá/obnovitelná energie v podobě elektřiny a tepla. K tomu ještě další suroviny k využití: škvára jako náhrada docházejícího kameniva např. pod komunikace, vytříděné železné a neželezné kovy, které také ZEVO umí z odpadu vyseparovat. K uložení na skládku pak zbyde pouze malá část. Co více si od toho přát? Tento model je již dlouhodobě prověřen a je funkční.

Kristina Jakubcová, tisková mluvčí FCC Česká republika, s.r.o.:

Struktura a složení odpadů a jejich produkce se nezmění ze dne na den mávnutím kouzelného proutku. Stejně jako chování těch, kdo odpady produkují. I při intenzivním vývoji oběhového hospodářství budou dlouho existovat odpady, pro něž nebude využití z hlediska recyklace v jejím pravém slova smyslu. Energetické využití těchto odpadů tak bude jedinou racionální cestou, jak s nimi naložit. Proto se pravděpodobně uplatní minimálně jedna generace nových ZEVO, při jejich uvažované živostnosti 30 let.

Jak velkou reálnou kapacitu ZEVO budeme potřebovat v roce 2030 s přihlédnutím k současnému stavu technologií na zpracování odpadů či mechanické recyklace a s ohledem na změny v oblasti skládkování?

Petr Mareš, technický ředitel United Energy, a.s.:

My se domníváme, že cca dvojnásobnou, než je současný stav, ale minimálně 1 200 tis. t/rok, což je o cca 500 tis. t SKO ročně více, než je v ZEVO dnes v ČR využíváno. Proto se mimochodem objevují stále nové informace o dalších chystaných projektech ZEVO (Mělník, Opatovice, České Budějovice, rozšíření SAKO Brno…).

V teplárenství může ZEVO zahrát významnější roli, než má dnes a může se stát jedním z pilířů přechodu od uhlí k emisně méně náročnějším palivům (OZE), což aktuálně podporuje i současná výzva Modernizačního fondu SFŽP – program HEAT, který nabízí dotace na tyto projekty.

Kristina Jakubcová, tisková mluvčí FCC Česká republika, s.r.o.:

Existují velmi optimistické odhady, že již v roce 2030 půjde vše recyklovat. Realističtější odhady uvádějí, že bude potřebná roční kapacita nových ZEVO ve výši více než 1,2 až 1,3 milionů tun. Nesmí se sice zapomínat, že se bude muset ze zákona separovaně sbírat 65 % komunálních odpadů, ale otázka je, kolik z toho bude skutečně recyklováno. Dále je nutné vzít v úvahu živnostenské odpady, odpady z obchodní sítě i vhodné odpady z průmyslu… Bez nových ZEVO by se muselo pokračovat v ukládání odpadů na skládky.

Článek vznikl za podpory klastru Wasten

Klastr WASTen byl založen dne 23. 12. 2015 jako zapsaný spolek. Členy sdružení jsou inovativní české podniky, dodavatelé špičkových technologií na zpracování komunálního a průmyslového odpadu, a přední vědeckovýzkumná pracoviště.

Wasten_EU.jpg
logo_wasten.png
Wasten_MPO.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert