Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zero waste - Bezodpadové Velikonoce

| autor: Hana Tomášková0

Zero waste - Bezodpadové Velikonoce

Co pro koledníky

Kromě obvyklé produkce odpadu přibývají další lákadla. Dnešním koledníkům již obvykle nestačí obarvené vařené vajíčko. Děti dostávají bonbóny, čokolády a další cukrovinky. Nebudu vás nabádat, abyste dětem vnucovali vejce. Než ale kupovat balené zboží, můžete zvolit třeba ovoce, oříšky nebo upéct nějakou dobrotu. V záplavě komerčních sladkostí to bude originální a zdravější. Když k tomu s lehkou nadsázkou poznamenáte, že právě tohle teď letí a je to cool, třeba zrovna vy rozjedete novodobé pojetí koledy.

Jarní úklid

Jaro je v plném proudu a v mnoha domovech vyvolává potřebu realizovat nezbytný jarní úklid. Tady se nám nabízí úžasná příležitost pojmout to ve stylu zero waste.

Nepostradatelným pomocníkem při úklidu je ocet. Působí na vodní kámen i nečistoty, likviduje zápach a koupíte ho bezobalově. 

Teplou vodou s octem umyjete okna, zrcadla a další skleněné plochy. Zde bych doporučila použít také známý fialový hadřík, který se sklem dokáže zázraky. Octem s vodou vyčistíte vnitřek lednice i skříněk. Když ho necháte ve skleničce v lednici, zbavíte se nežádoucích pachů. Pokud máte problémy s vodním kamenem, můžete ho přes noc nalít do varné konvice. Dá se používat místo aviváže (a zároveň jako prevence vodního kamene) v pračce. Spolu s velmi teplou vodou zbaví troubu mastnoty a má mnoho dalšího využití.

Podobně se hodí jedlá soda, kterou také seženete v bezobalových obchodech. Jedlá soda neutralizuje pachy a má čistící schopnosti.

Používá se místo krémových čističů (vytvoříte si kašičku z vody a jedlé sody), smícháním jedlé sody s octem získáme prostředek na čištění koupelny či toalety. Když do připáleného hrnce nasypete trochu jedlé sody, zalijte vroucí vodou a necháte působit několik hodin, nádobí pak umyjete bez větších obtíží. Když ji nasypete do bot a necháte působit přes noc, zlikvidujete nepříjemný odér. Pro změkčení vody je vhodné nasypat lžíci sody do každého praní, půl hrnečku sody a krátký program na praní neutralizuje pachy v pračce.

Kosmetika

Líbit se chceme nejen o Velikonocích a využít můžeme zase jedlou sodu. Pro své změkčovací schopnosti se používá jako přísada do koupelí (je součástí i doma vyráběných šumivých bomb do koupele). Dá se používat místo deodorantu do podpaží (jako zásyp) i místo suchého šamponu na mytí vlasů.

Pro domácí výrobu kosmetiky můžete využít také různé oleje (kokosový, mandlový), bambucké máslo, včelí vosk, bylinky a další.

Tak, už jsme uklidili a jsme krásní, ještě je potřeba obarvit vajíčka a vyzdobit byt.

Barvení vajíček

Začneme pořízením vajec. Pokud vejce musíte kupovat, všimněte si jejich označení. Je to kód ve tvaru číslice informující o způsobu chovu slepice, dále označení země původu produkce a nakonec informace o velkochovu. Pokud je na prvním místě číslice 3, jedná se o vejce od slepice chované na velmi malém prostoru v kleci, číslo 2 označuje vejce od slepice z halového chovu, číslo 1 informuje o volném chovu slepice a číslo 0 o ekologickém chovu slepice.

O barvení vajec přírodními barvami bylo napsáno mnoho. Buďte připraveni, že s tímto barvením zpravidla nedosáhnete tak sytých barev. Získáte ale pestré nekomerční odstíny.

  • Co se osvědčilo:

Před barvením vejce důkladně umýt a odmastit v octové vodě, pak řádně osušit

  • Barvy - vejce uvaříme v nálevu z vroucí vody, soli, octa a následujících přísad:

Kurkuma – krásný a neobvykle sytý žlutý odstín (podle množství)

Šípek, červená řepa, červená cibule – červený odstín

Červené zelí (můžeme přidat i borůvky) - světle modrá barva (lze použít jen na bílá vejce)

Káva nebo dubová kůra – hnědý odstín

Špenát a kmín – zelený odstín

Vejce můžeme nechat v nálevu i přes noc. Z přírodních surovin je třeba už při přípravě nálevu získat co nejtmavší odstín. Musíme mít na paměti, zvlášť pokud nemáme bílá vejce, že barva hůře chytá.

Po obarvení vejce opatrně osušíme a namažeme sádlem či jiným tukem, aby se krásně leskla.

Velikonoční dekorace

Pro výrobu velikonočních dekorací se nám nabízí úžasná možnost využít nepotřebné věci a doplnit je třeba o pár přírodnin. Můžeme si vyrobit dekorační pomlázky z proutí a ozdobit je stuhami, které jsme si schovali po narozeninách nebo je polepit již vysloužilými dekoracemi. S dětmi se dají vyrábět papíroví nebo látkoví zajíčci (kačenky, vajíčka apod). Zkušenější zvládnou i dřevěné, háčkované nebo pletené výrobky. Fantazii se meze nekladou, inspiraci najdete všude okolo. Důležité je využít věci, které už máme doma. Můžete rozebrat okoukané nebo rozbité předměty a třeba si je i povyměňovat se známými.

Staré květináče se dají nově nazdobit a použít nejen pro květiny, ale i jako podklad pro velikonoční dekoraci – dozdobíte osením nebo zelenými bavlnkami či papírem a obložíte vajíčky nebo přírodninami. Podobně, ale v menším měřítku, můžete využít půlku skořápky z vajec. Nebo se dají nazdobit starší skleničky.

Velmi efektně působí, když vezmete zbylou osamocenou sklenku na víno, obkreslíte její ústí na karton a ten pak obstřihnete. Na vzniklý kartonový kruh nalepíte dekorace dle vaší fantazie (např. kůru, usušenou květinu, figurku), sklenku vysypete třpytkami, malými korálky nebo kamínky, přilepíte na její ústí karton s dekorací a obrátíte nožičkou vzhůru. Na nožku pak můžete umístit svíčku a máte originální svícen.

Krásné jsou věnce z proutí, které doladíte podle nálady nebo ročního období. Základ máte vždy stejný a jen obměňujete ozdoby. Mezi vděčné a nenáročné dekorace patří zápichy do květníků nebo drobné hračky. Děti zabavíte jejich výrobou, využijete zbytky vlny, malých ústřižků látek, stuh, provázků nebo korálky, skořápky z ořechů či třeba liché ponožky nebo roztržené silonky.

Není třeba hroutit se z toho, že ještě nežiji zcela podle zásad zero waste. „Chce to čas,“ jak říká Michal Poppe z Bezobaláče v jednom našem rozhovoru, „proto si vůbec nic nedělejte z toho, že vám to hned nepůjde lehce.“

Foto: ilustrační/ Pixabay


Zero waste: bezobalové nakupování ve Zlíně – Bezobaláč



Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert