Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zero waste - Bezodpadové Velikonoce

| autor: Hana Tomášková0

Zero waste - Bezodpadové Velikonoce

Co pro koledníky

Kromě obvyklé produkce odpadu přibývají další lákadla. Dnešním koledníkům již obvykle nestačí obarvené vařené vajíčko. Děti dostávají bonbóny, čokolády a další cukrovinky. Nebudu vás nabádat, abyste dětem vnucovali vejce. Než ale kupovat balené zboží, můžete zvolit třeba ovoce, oříšky nebo upéct nějakou dobrotu. V záplavě komerčních sladkostí to bude originální a zdravější. Když k tomu s lehkou nadsázkou poznamenáte, že právě tohle teď letí a je to cool, třeba zrovna vy rozjedete novodobé pojetí koledy.

Jarní úklid

Jaro je v plném proudu a v mnoha domovech vyvolává potřebu realizovat nezbytný jarní úklid. Tady se nám nabízí úžasná příležitost pojmout to ve stylu zero waste.

Nepostradatelným pomocníkem při úklidu je ocet. Působí na vodní kámen i nečistoty, likviduje zápach a koupíte ho bezobalově. 

Teplou vodou s octem umyjete okna, zrcadla a další skleněné plochy. Zde bych doporučila použít také známý fialový hadřík, který se sklem dokáže zázraky. Octem s vodou vyčistíte vnitřek lednice i skříněk. Když ho necháte ve skleničce v lednici, zbavíte se nežádoucích pachů. Pokud máte problémy s vodním kamenem, můžete ho přes noc nalít do varné konvice. Dá se používat místo aviváže (a zároveň jako prevence vodního kamene) v pračce. Spolu s velmi teplou vodou zbaví troubu mastnoty a má mnoho dalšího využití.

Podobně se hodí jedlá soda, kterou také seženete v bezobalových obchodech. Jedlá soda neutralizuje pachy a má čistící schopnosti.

Používá se místo krémových čističů (vytvoříte si kašičku z vody a jedlé sody), smícháním jedlé sody s octem získáme prostředek na čištění koupelny či toalety. Když do připáleného hrnce nasypete trochu jedlé sody, zalijte vroucí vodou a necháte působit několik hodin, nádobí pak umyjete bez větších obtíží. Když ji nasypete do bot a necháte působit přes noc, zlikvidujete nepříjemný odér. Pro změkčení vody je vhodné nasypat lžíci sody do každého praní, půl hrnečku sody a krátký program na praní neutralizuje pachy v pračce.

Kosmetika

Líbit se chceme nejen o Velikonocích a využít můžeme zase jedlou sodu. Pro své změkčovací schopnosti se používá jako přísada do koupelí (je součástí i doma vyráběných šumivých bomb do koupele). Dá se používat místo deodorantu do podpaží (jako zásyp) i místo suchého šamponu na mytí vlasů.

Pro domácí výrobu kosmetiky můžete využít také různé oleje (kokosový, mandlový), bambucké máslo, včelí vosk, bylinky a další.

Tak, už jsme uklidili a jsme krásní, ještě je potřeba obarvit vajíčka a vyzdobit byt.

Barvení vajíček

Začneme pořízením vajec. Pokud vejce musíte kupovat, všimněte si jejich označení. Je to kód ve tvaru číslice informující o způsobu chovu slepice, dále označení země původu produkce a nakonec informace o velkochovu. Pokud je na prvním místě číslice 3, jedná se o vejce od slepice chované na velmi malém prostoru v kleci, číslo 2 označuje vejce od slepice z halového chovu, číslo 1 informuje o volném chovu slepice a číslo 0 o ekologickém chovu slepice.

O barvení vajec přírodními barvami bylo napsáno mnoho. Buďte připraveni, že s tímto barvením zpravidla nedosáhnete tak sytých barev. Získáte ale pestré nekomerční odstíny.

  • Co se osvědčilo:

Před barvením vejce důkladně umýt a odmastit v octové vodě, pak řádně osušit

  • Barvy - vejce uvaříme v nálevu z vroucí vody, soli, octa a následujících přísad:

Kurkuma – krásný a neobvykle sytý žlutý odstín (podle množství)

Šípek, červená řepa, červená cibule – červený odstín

Červené zelí (můžeme přidat i borůvky) - světle modrá barva (lze použít jen na bílá vejce)

Káva nebo dubová kůra – hnědý odstín

Špenát a kmín – zelený odstín

Vejce můžeme nechat v nálevu i přes noc. Z přírodních surovin je třeba už při přípravě nálevu získat co nejtmavší odstín. Musíme mít na paměti, zvlášť pokud nemáme bílá vejce, že barva hůře chytá.

Po obarvení vejce opatrně osušíme a namažeme sádlem či jiným tukem, aby se krásně leskla.

Velikonoční dekorace

Pro výrobu velikonočních dekorací se nám nabízí úžasná možnost využít nepotřebné věci a doplnit je třeba o pár přírodnin. Můžeme si vyrobit dekorační pomlázky z proutí a ozdobit je stuhami, které jsme si schovali po narozeninách nebo je polepit již vysloužilými dekoracemi. S dětmi se dají vyrábět papíroví nebo látkoví zajíčci (kačenky, vajíčka apod). Zkušenější zvládnou i dřevěné, háčkované nebo pletené výrobky. Fantazii se meze nekladou, inspiraci najdete všude okolo. Důležité je využít věci, které už máme doma. Můžete rozebrat okoukané nebo rozbité předměty a třeba si je i povyměňovat se známými.

Staré květináče se dají nově nazdobit a použít nejen pro květiny, ale i jako podklad pro velikonoční dekoraci – dozdobíte osením nebo zelenými bavlnkami či papírem a obložíte vajíčky nebo přírodninami. Podobně, ale v menším měřítku, můžete využít půlku skořápky z vajec. Nebo se dají nazdobit starší skleničky.

Velmi efektně působí, když vezmete zbylou osamocenou sklenku na víno, obkreslíte její ústí na karton a ten pak obstřihnete. Na vzniklý kartonový kruh nalepíte dekorace dle vaší fantazie (např. kůru, usušenou květinu, figurku), sklenku vysypete třpytkami, malými korálky nebo kamínky, přilepíte na její ústí karton s dekorací a obrátíte nožičkou vzhůru. Na nožku pak můžete umístit svíčku a máte originální svícen.

Krásné jsou věnce z proutí, které doladíte podle nálady nebo ročního období. Základ máte vždy stejný a jen obměňujete ozdoby. Mezi vděčné a nenáročné dekorace patří zápichy do květníků nebo drobné hračky. Děti zabavíte jejich výrobou, využijete zbytky vlny, malých ústřižků látek, stuh, provázků nebo korálky, skořápky z ořechů či třeba liché ponožky nebo roztržené silonky.

Není třeba hroutit se z toho, že ještě nežiji zcela podle zásad zero waste. „Chce to čas,“ jak říká Michal Poppe z Bezobaláče v jednom našem rozhovoru, „proto si vůbec nic nedělejte z toho, že vám to hned nepůjde lehce.“

Foto: ilustrační/ Pixabay


Zero waste: bezobalové nakupování ve Zlíně – BezobaláčKomentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.