Zelené střechy mají podobu trávníku, rozkvetlé zahrady nebo parku

| autor: Hana Tomášková0

adapterra_zelená střecha.jpg
zdroj: Michal Šperling/ Adapterra Awards - Dům s mokřadní střechou, vítěz kategorie Náš domov 2019

Pokud to nosnost střechy dovolí, je zelená střecha ve městě velmi vhodnou volbou. Konstrukčně je sice náročnější, ale chrání střešní plášť, a tak prodlouží životnost střechy. Navíc zvyšuje komfort obyvatel domu. V létě střecha chladí, v zimě pomáhá udržovat teplotu. Velký význam zelené střechy tkví v její schopnosti zadržovat vodu.

Funkční okrasná plocha

Zelená střecha funguje jako tepelná a zvuková izolace. V době letních veder se nerozpálí jako běžná střecha a spolehlivě tak pomáhá ochlazovat vnitřek domu. Výsledky samozřejmě záleží na tloušťce substrátu a vegetace, ale i nižší vrstva dokáže zadržovat dešťovou vodu, působí okrasně a vytváří prostor pro rozvoj biodiverzity.

Výhody:

• Ochrana střešního pláště
  • Ochrana budovy před ztrátou tepla
  • Zadržování vody – střechy fungují jako retenční nádrže

Extenzivní zelené střechy

Extenzivní zelené střechy mají nižší požadavky na zatížení střechy, protože tloušťka substrátu a rostlin je výrazně menší. Tyto střechy nejsou určeny pro pohyb lidí, je tedy třeba využívat především nízké rostliny nenáročné na údržbu – například netřesky, rozchodníky apod.

Extenzivní zelené střechy nevyžadují tolik péče jako střechy intenzivní.

Intenzivní zelené střechy

Zatížení těchto střech je mnohem větší, přispívá k tomu i fakt, že dokáží zadržet mnohem větší množství vody. Vyšší vrstva substrátu umožňuje pěstovat mnohem větší počet rostlin. Intenzivní zelená střecha může mít podobu střešního parku, rozkvetlé zahrady či komunitního místa. Je určena pro pohyb lidí.

Zelené střechy a tepelné ostrovy

Substrát a vegetace zabraňuje přehřívání střech, zadržuje vlhkost a redukuje výkyvy teplot mezi dnem a nocí. Zelené střechy ve městech snižují okolní teplotu, která vzniká v důsledku městského tepelného ostrova. Zmírňují kolísání vlhkosti vzduchu.

Další výhody zelených střech

• Produkují kyslík a zadržují oxid uhličitý
  • Absorbují škodliviny ze vzduchu, filtrují částice prachu a zabraňují jeho víření, snižují znečištění ovzduší
  • Napomáhají rozvoji biodiverzity (vytváření životního prostoru, poskytování potravy pro hmyzožravé a semenožravé ptáky, atd.)

Doporučujeme:

Proč podporovat zelené střechy ve městech