Zeleň pohltí sálavé teplo v novém veřejném prostoru v Brně

| zdroj: Brno0

marek-bukovan-Lc3QBzJv4Og-unsplash
zdroj: unsplash.com

Už loni začal vznikat komunitní veřejný prostor na Urbánkově ulici v Komíně. Město na něj přispělo celkem 2,8 milionu korun. Letos se tento projekt dokončí a městská část žádá o zpětný transfer nevyčerpaných zdrojů z loňského roku. Brněnští radní doporučili zastupitelům tento krok schválit.

„V Komíně se už loni začalo upravovat veřejné prostranství u bytového domu na Urbánkově. Původní asfaltová plocha už dlouho volala po rekonstrukci. Nejzásadnější je odtěžení asfaltu a zrušení betonové zídky, která zbytečně ohraničovala plochu, ale hlavně přestala stavebně vyhovovat. Díky tomu vzniká otevřený prostor spojený s okolím,“ nastínil náměstek primátorky města Brna pro oblast životního prostředí Filip Chvátal.

Součástí projektu je i modrozelená infrastruktura. Dešťová voda se nyní bude vsakovat do zeleně. Vzniknou také nové chodníky a mobiliář, tedy lavičky, odpadkové koše a další detaily pro pohodlné trávení volného času. Kromě trávníku se plocha osadí i trvalkovými záhony. Lokalita je orientována na jih, proto byly vybrány spíše prérijní rostliny a na jaro cibuloviny, které nápor slunce vydrží. „Hotové prostranství bude nejen krásné a příjemné na trávení času, ale bude také lépe hospodařit s teplem. Dosavadní asfaltová plocha se v horku letních dní rozehřívala, zeleň bude naopak okolní prostor ochlazovat,“ doplnil Filip Chvátal.

Protože MČ Brno-Komín nestihla projekt uzavřít v loňském roce, vrátila nevyčerpané prostředky městu. Nyní dostane částku 702 tisíc korun zpět, aby mohla veřejný prostor dokončit.

Stav před rekonstrukcí a po ní

display
MMB