Zateplování budov a investice do energetických opatření se Libereckému kraji dlouhodobě vyplácí

| zdroj: Liberecký kraj0

Díky tomu může uspořit energii v současné době již sedm objektů v regionu. Dalších 12 projektů v celkové hodnotě 178 milionů korun kraj plánuje uskutečnit v příštím roce.

Energetických opatření již využila Střední odborná škola Česká Lípa, Obchodní akademie Česká Lípa, Střední škola Na Bojišti v Liberci, Léčebna respiračních nemocí Cvikov, Domov důchodců Sloup v Čechách a Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje. Celková cena zateplování dosáhla i díky dotaci z OPŽP hranice 60 milionů korun.

„Cílem projektů je zavést taková opatření, která povedou k úsporám energie na objektech v našem regionu. Snažíme se především podpořit školská a zdravotnická zařízení. Jsem moc ráda, že můžeme v zateplování budov pokračovat. Dochází tím k významným úsporám finančních prostředků. Analýza dat nám dokazuje, že jsme za poslední tři roky v porovnání se spotřebami objektů před provedením revitalizace ušetřily zhruba 3,5 milionu korun,“ vysvětlila Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Během prací na energetických úsporách se především vyměňují výplně oken a dveří, zateplují fasády a půdní prostory. U školských objektů dochází i k instalaci nuceného větrání s rekuperací. Příspěvkové organizace samy z vlastních provozních prostředků provádí výměnu oken či rekonstrukci menších kotelen. Liberecký kraj opravuje zejména objektové zdroje vytápění a regulace.

Na příští rok Liberecký kraj chystá další 12 projektů v celkové hodnotě 178 milionů korun. Energii tak uspoří například Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu (objekt Zámecká), Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v České Lípě (pavilon B), Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Domov pro seniory Vratislavice n. N. (pavilon C), Střední zdravotnická škola v Turnově (objekt domova mládeže) či Střední škola v Lomnici n. P. (Pivovarská ulice).

ilustrační foto/Liberecký kraj