Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Zapomenutá místa Jeseníků pomůže prozkoumat unikátní síť cyklonabíječek

| zdroj: Olomoucký kraj0

Zapomenutá místa Jeseníků pomůže prozkoumat unikátní síť cyklonabíječek
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Autoři umístili cyklonabíječky záměrně také do míst, která jsou sice zajímavá, avšak méně navštěvovaná. To se může brzy změnit.

„Šlo nám o to, aby se cykloturisté neshromažďovali jen ve vyhlášených turistických lokalitách, ale aby poznali i méně známá zákoutí Jeseníků. Nejnavštěvovanějším místům se tak ulehčí a zároveň dojde k citlivému rozvoji turistického ruchu v okrajových částech regionu,“ vysvětlil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a dodal, že na území Olomouckého kraje bylo v rámci projektu umístěno 20 nabíječek.

Stejný počet mají nově turisté k dispozici i v kraji Moravskoslezském. „Nabíjecí stanice jsou rozmístěny tak, aby reflektovaly dojezdové možnosti většiny elektrokol a umožnily návštěvníkům navštívit nejen známá místa, například přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně nebo vodní nádrž Slezskou Hartu, ale také místa zatím neobjevená nebo méně známá, například Račí údolí na Javornicku nebo Africké muzeum v Holčovicích,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Použití rychlonabíječek je pro cykloturisty zdarma. Využít mohou certifikované nabíjecí konektory nebo si příslušný kabel přibalit pro jistotu s sebou. Přehled nabíjecích stanic najdou zájemci na webu severnimorava.travel nebo JESENIKY.CZ, kde si také mohou cyklovýlet podrobně naplánovat.

„Fungování nabíječky bude zajišťovat provozovatel místa, kde bude instalována. Nabíjecí stanice umožňuje sledovat její provoz, náklady spojené s dobitím a statistiku využitelnosti,“ dodal Vladimír Lichnovský, uvolněný člen Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Olomoucký kraj investoval do projektu více než 700 tisíc korun. Moravskoslezský kraj uvolnil z rozpočtu více než 1,2 milionu korun „Rozvoj turistického ruchu vnímám jako klíčový. Pokud navíc zahrnuje podporu technologií, které jsou šetrné k životnímu prostředí, mám z toho dvounásobnou radost,“ uzavřel náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Foto: zdroj Olomoucký kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert